PolskaPonad 110 tysięcy osób przeszło przez Bramę III Tysiąclecia

Ponad 110 tysięcy osób przeszło przez Bramę III Tysiąclecia


Ponad 110 tysięcy młodych ludzi zebranych na Apelu III Tysiąclecia na lednickich polach koło Gniezna przeszło przez Bramę ("Bramę-Rybę") III Tysiąclecia.

Ponad 110 tysięcy osób przeszło przez Bramę III Tysiąclecia
Źródło zdjęć: © PAP

Symboliczne przejście przez "Bramę-Rybę" w III Tysiąclecie chrześcijaństwa zakończyło siódmy Apel III Tysiąclecia, zorganizowany przez duszpasterstwo akademickie w Poznaniu.

Specjalne przesłanie do zgromadzonych wygłosił za pośrednictwem telebimu papież Jan Paweł II.

"To coroczne czuwanie przy Bramie III Tysiąclecia, symbolizującej Chrystusa, wyznacza niejako kolejne etapy waszego podążania za Nim - naśladowania, które jest nieustanną drogą wewnętrznego wzrastania. Bogu dziękuję za waszą wierność na tej drodze. Równocześnie modlę się gorąco, abyście nigdy nie utracili świadomości i tego głębokiego poczucia, że na tej drodze nie jesteście sami - że zawsze blisko jest Chrystus, Pan ludzkich dziejów" - mówił papież do młodzieży.

Zaapelował też o to, aby miłość do Chrystusa nigdy nie słabła. "Nawet ludzka słabość i niewierność nie jest w stanie osłabić jej mocy. Czuwajcie, abyście mogli zaznać tej miłości. Czuwajcie, abyście poznali ożywczy smak Jego miłosierdzia". Niech lampy Waszej wiary, nadziei i miłości, nigdy nie gasną. Niech będą światłem dla świata" - apelował papież.

Zebrani nad jeziorem Lednickim wzięli udział w trzech nabożeństwach: nabożeństwie talentów, nabożeństwie panien mądrych i głupich (nawiązanie do przypowieści ewangelicznej panien mądrych i głupich) oraz nabożeństwie Bożego Miłosierdzia.

Uczestnicy spotkania oprócz przeżyć duchowych wywiozą znad Lednicy także podarki: talenty (imitacja monet 2- i 5-złotowych), kaganki z oliwą oraz cegły klinkierowe, które są symbolem tego, że młodzież swoją przyszłość ma budować na Chrystusie.

Każdy z uczestników spotkania złożył także na ręce legata papieskiego abpa Józefa Kowalczyka Akt Wyboru Chrystusa, przygotowany przez sekretariat stanu stolicy apostolskiej.

W Akcie czytamy m. in. "oddajemy siebie pod panowanie Króla, który na to się narodził i na to przyszedł na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Jemu poddani chcemy na co dzień stawać się ludźmi prawdy. Wyznajemy, że berło sprawiedliwości - berłem Jego królestwa i wyrzekając się grzechu, oddajemy się w niewolę sprawiedliwości. Stajemy pod krzyżem, na którym Jezus Chrystus dopełnił dzieła miłości, aby wyznać Mu miłość i podjąć własny krzyż jako program życia na przyszłość".

Abp Kowalczyk przypomniał słowa papieża, który mówił, że "nie ma przyszłości ten naród, który nie pamięta o swojej przeszłości". Wy jesteście moją nadzieją, nadzieją Kościoła i nadzieją Polski". Legat papieski dodał, że młodzież poprzez swoją obecność tu w Lednicy daje dowód na to, iż nie zapomina o tym, co powiedział Ojciec Święty. "To dowód na to, że nie zapominamy o naszej historii. Jest to zarówno odpowiedź na wezwanie papieża, że młodzież jest jego nadzieją i nadzieją Polski" - podkreślił,

Apel III Tysiąclecia miał bogatą oprawę widowiskową. Przed jego rozpoczęciem odbył się pokaz akrobacji samolotowej. W przerwach między nabożeństwami młodzi ludzie mogli oglądać popisy sportowców, występy szkół baletowych oraz pokaz gimnastyki artystycznej. Przez cały czas wodzireje zachęcali do wspólnego tańca i zabawy.

Apel na lednickich polach zorganizowano po raz siódmy. Od 1997 roku, w czerwcu pod "Bramą-Rybą", symbolizującą Chrystusa, spotykają się dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W roku wielkiego jubileuszu (2000) spotkanie przebiegało pod hasłem "Polskie szkoły na Lednicy".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)