Trwa ładowanie...

Ponad 11 lat więzienia za próbę zamachu na Recepa Tayyipa Erdogana

Mężczyzna, który w ubiegłym roku usiłował zabić ówczesnego premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, został skazany rzez sąd w Stambule na karę 11 lat i 8 miesięcy więzienia - podała agencja prasowa Anatolia.
Share
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip ErdoganŹródło: AFP, Fot: Adem Altan
d157unq

Ferhat Yildiz próbował z odległości trzech metrów zastrzelić Erdogana po wiecu rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w dzielnicy Sultanbeyli w europejskiej części Stambułu. Według mediów zamachowiec pociągnął za spust, lecz pistolet nie wystrzelił. Ochroniarze Erdogana chwilę później obezwładnili napastnika.

Oskarżony tłumaczył przed sądem swoje działanie jako "gest protestu" i twierdził, że nie miał zamiaru zabić obecnego prezydenta Turcji. - Zbliżyłem się do niego, gdy przechodził z innymi ludźmi koło mnie. Z miejsca, w którym stałem nie było możliwości zaatakowania go. Żałuję tego co zrobiłem, lecz był to jedynie gest protestu - wyjaśniał Yildiz.

Prokurator żądał dla mężczyzny 26 lat więzienia, jednak sędzia wymierzył łagodniejszą karę, gdyż próba zamachu skończyła się niepowodzeniem.

Opozycja zarzuca Erdoganowi zapędy autorytarne. W marcu media donosiły, że prezydent polecił, by posiłki i napoje trafiające na jego stół badano pod kątem szkodliwych substancji. Nad zdrowiem szefa państwa tureckiego przez całą dobę czuwa zespół lekarzy.

d157unq

Podziel się opinią

Share
d157unq
d157unq
Więcej tematów