Trwa ładowanie...

Pomyślny test irańskiej wersji przechwyconego drona z USA

Iran przeprowadził pomyślny test irańskiej wersji szpiegowskiego samolotu bezzałogowego (drona) produkcji USA - poinformowali Strażnicy Rewolucji. Irańskie wojsko przechwyciło maszynę w grudniu 2011 r.
Share
RQ-170 Sentinel przechwycony przez Iran
RQ-170 Sentinel przechwycony przez IranŹródło: AFP, Fot: Gwardia Rewolucyjna
d5dk85q

- Zgodnie z obietnicą nowy model jest gotowy do użycia i pomyślnie przeszedł testy - podał dowódca sił powietrznych Strażników Rewolucji, generał Amir Ali Hadżizade, cytowany przez agencję prasową IRNA. Zapowiedział, że wkrótce państwowa telewizja pokaże pierwsze zdjęcia drona w powietrzu.

W grudniu 2011 r. Iran poinformował, że zestrzelił amerykańskiego drona szpiegowskiego RQ-170. Według nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli władz USA i mediów maszyna miała bazę w Afganistanie, szpiegowała w Iranie od lat i należała do floty tajnych dronów, które CIA wykorzystywała od kilku lat w ramach kampanii szpiegowskiej wymierzonej w irańskie instalacje jądrowe.

USA poprosiły o zwrot maszyny, ale spotkały się z odmową. Obawiano się, że kraj ten może poznać słabe punkty amerykańskiej technologii zwiadowczej i przeciwdziałać jej za pomocą własnego systemu obrony. Kolejnym problemem było to, że m.in. Chiny mogą pomóc Iranowi w zdobyciu danych, które wyjawią historię lotów oraz celów zwiadowczych przechwyconego drona.(PAP)

d5dk85q

Zobacz też: Rewolucja w Iranie - największa porażka USA

d5dk85q

Podziel się opinią

Share
d5dk85q
d5dk85q
Więcej tematów