Pomyślna próba kosmicznej rakiety Strieła
Rosja dokonała pomyślnej
próby kosmicznej rakiety nośnej Strieła - czyli modyfikacji
międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-18, bardziej
znanego pod zachodnim kryptonimem SS-19 Stiletto.
05.12.2003 16:15
Rakieta wystartowała z podziemnego silosu na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wynosząc makietę satelity na niską orbitę, odległą od Ziemi o 120 do 160 kilometrów - poinformował rzecznik kosmodromu, podpułkownik Igor Zatuła.
"Jest to pierwszy próbny start (w roli rakiety nośnej) tego pocisku, znanego w klasyfikacji NATO jako SS-19 Stiletto. Rakiety tej można używać do wynoszenia satelitów w kosmos" - powiedział Zatuła.
Nie poinformował jednak, jaką masę miała makieta satelity, która ze względu na parametry orbity powinna rychło spłonąć w atmosferze. Zaznaczył, że ewentualne komercyjne użycie Strieły wymaga jeszcze kolejnych próbnych startów.
Rosyjskie siły strategiczne dysponują obecnie 150 pociskami SS- 19, zdolnymi przenosić po sześć termojądrowych głowic manewrujących każdy. Jak podkreślił Zatuła, piątkowa próba potwierdziła również utrzymanie bojowych walorów pocisku, wprowadzonego na uzbrojenie jeszcze w latach 80.
Na mocy amerykańsko-rosyjskiego traktatu rozbrojeniowego START-2 z 1993 roku, Rosja powinna zlikwidować wszystkie stacjonujące na lądzie balistyczne rakiety wielogłowicowe.
SS-19 nadaje się na kosmiczną rakietę nośną, bowiem w przeciwieństwie do współczesnych balistycznych pocisków amerykańskich ma silniki na paliwo ciekłe. Jednak z uwagi na stosunkowo niewielką masę całkowitą - 105 ton - Strieła nadaje się do wynoszenia tylko mniejszych satelitów. Dla porównania, 231- tonowa amerykańska rakieta Delta II może ulokować na niskiej orbicie wokółziemskiej ładunek do 5 ton.