RegionalneTrójmiastoPomorskie. Alert RCB. Chodzi o zakaz zbliżania się do plaży

Pomorskie. Alert RCB. Chodzi o zakaz zbliżania się do plaży

"Zakaz zbliżania się do plaży między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem" - taki komunikat na Twitterze opublikowało Rządowe Rządowe Centrum. Ograniczenia obowiązywać będą od poniedziałku.

Pomorskie. Alert RCB: Zakaz zbliżania się do plaży w Gdańsku i pow. nowodworskim / foto ilustracyjne
Pomorskie. Alert RCB: Zakaz zbliżania się do plaży w Gdańsku i pow. nowodworskim / foto ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Gadomski

13.09.2020 20:42

RCB alert skierowało do osób przebywających w Gdańsku i w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie). "Jutro (14.09) i we wtorek (15.09) neutralizacja min morskich. Od 8.00 do 15.00 na odcinku Gdańsk Brzeźno – Mikoszewo będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do plaży" - czytamy w komunikacie. Powodem jest usuwanie niebezpiecznych min, które znajdują się na dnie Wisły Śmiałej nieopodal jej ujścia do Zatoki Gdańskiej.

Jak informuje Urząd Morski, na czas operacji wyznaczona została strefa bezpieczeństwa, w której obowiązywał będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do wody, rybołówstwa, a także wszelki prac podwodnych. Działania prowadzone będą przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Pomorskie. Usuwanie niebezpiecznych min typu GC

Niebezpieczne obiekty to niemieckie miny typu GC pochodzące z okresu II wojny światowej. Ich usunięcie jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Urząd Morski wyznaczył dodatkowy termin zapasowy, gdyby warunki pogodowe uległy pogorszeniu. Nową datą będzie wówczas 21-25 września. Przypomnijmy, że planowana akcja będzie drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości na 4,1m.

Źródło: Twitter, Urząd Morski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rcbalert RCBGdańsk
Zobacz także
Komentarze (97)