Trwa ładowanie...
d1z8kae
09-11-2004 14:15

Pomoc dla Związku Powstańców Warszawskich i Muzeum Powstania Warszawskiego

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie (FPNP) wspólnie z Polską Unią Ofiar Nazizmu (PUON) przekazały, podczas uroczystości w siedzibie Fundacji w Warszawie, dwa czeki - na 50 tys. zł dla Związku Powstańców Warszawskich (ZPW) na pomoc socjalną oraz na 25 tys. zł dla Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) na rozbudowę ekspozycji.

d1z8kae
d1z8kae

50 tysięcy złotych jest bardzo dużą pomocą dla Powstańców - powiedział dziennikarzom prezes Zarządu Głównego ZPW płk Zbigniew Ścibor-Rylski, który w imieniu Związku odebrał czek. Dodał, że pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na aparaty słuchowe, protezy ortopedyczne i wózki inwalidzkie dla byłych powstańców i członków ich rodzin. Związek skupia obecnie ok. 4 tys. członków.

Wiceprezes ZPW Edmund Baranowski dodał, że suma ta będzie rozdzielona przez komisję socjalną Związku na podstawie składanych do niej wniosków o pomoc. Zapewnił, że pieniądze trafią "we właściwe ręce, na właściwe cele". Ta kwota ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ ZPW od lat boryka się z ogromnymi kłopotami finansowymi - powiedział.

Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego poinformował dziennikarzy, że placówka przeznaczy te pieniądze na rozbudowę ekspozycji. Dla nas najistotniejsze było jak najszybsze udostępnienie muzeum zwiedzającym, którzy czekali na to 60 lat, z tego też powodu otworzyliśmy ekspozycję niepełną. Te pieniądze pomogą nam ją rozszerzać, rozbudowywać - mówił.

Dodał, że całość ekspozycji zostanie udostępniona zwiedzającym pod koniec 2005 r. Poinformował również, że frekwencja w muzeum jest bardzo wysoka. Średnio dziennie odwiedza nas ok. 2 tys. osób, a niedawno gościliśmy stutysięcznego zwiedzającego - powiedział.

d1z8kae

Przewodniczący Zarządu FPNP prof. Jerzy Sułek zaznaczył, że przekazanie pieniędzy jest gestem symbolicznym, ważnym w wymiarze moralnym i politycznym. Tak się złożyło, że zdecydowaliśmy się zrobić imprezę 9 listopada i dopiero później uświadomiliśmy sobie, że jest to dzień, w którym 15 lat temu padał mur berliński. Przez naszą działalność - nie tylko przez wypłaty finansowych świadczeń, ale przez działalność humanitarną i socjalną - burzymy również mury złej przeszłości między dawnymi wrogami - powiedział.

Dodał, że jest to pierwsze tego typu działanie na rzecz Powstańców Warszawskich i fakt, że właśnie ta grupa otrzymała pomoc nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku obchodziliśmy 60. rocznicę Powstania. Na razie nie możemy dać więcej, jest to pierwsza dotacja, być może za jakiś czas ją powtórzymy - powiedział.

Sułek przypomniał, że jeszcze w tym roku ma się rozpocząć realizacja programu pomocy humanitarno-socjalnej i medycznej dla byłych niewolniczych i przymusowych robotników III Rzeszy z Polski, którzy pracowali w czasie wojny na terenie dzisiejszej Austrii. Środki na ten cel przekazał FPNP Austriacki Fundusz Pojednania, Pokoju i Współpracy.

d1z8kae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z8kae
Więcej tematów