Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji z Polski i Ukrainy
Wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie sprawiła, że setki tysięcy Ukraińców ruszyło w kierunku Polski. To właśnie w naszym kraju szukają schronienia, bezpieczeństwa, spokoju. Dlatego tak ważna jest nasza pomoc i wsparcie - zakwaterowanie, transport, jedzenie, ubrania, ale także wsparcie prawne i medyczne. Jak pomóc? Poniżej znajdziesz najważniejsze organizacje zajmujące się pomocą.
Zbiórki prowadzone przez polskie organizacje:
Organizacje z Ukrainy:
- Come back alive
- Army SOS
- Szpitalnicy
- Skrzydła Feniksa
- Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek
- Vostok SOS
- Voices of children
Żołnierze WOT pomagają uchodźcom z Ukrainy
Lawinowo rośnie zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc ukraińskim uchodźcom, których coraz więcej napływa do naszego kraju. Brygady OT z Podkarpacia i Lubelszczyzny wydelegowały do zadań już po kilkuset żołnierzy, którzy w bardzo szerokim zakresie wspierają pracę punktów recepcyjnych i informacyjnych na polsko – ukraińskiej granicy.
Żołnierze WOT rejestrują uchodźców, wydają ciepłe posiłki, kanapki i herbatę, kierują ruchem, zapewniają transport do miejsc czasowego pobytu, na dworcach pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym i niepełnosprawnym oraz wykonują wiele innych czynności zabezpieczających przyjęcie ofiar rosyjskiej napaści na Ukrainę. Żołnierze WOT są we wszystkich punktach recepcyjnych na ścianie wschodniej.
WOT tworzy Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców
Każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej WOT wydzieli na korzyść wojewodów co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski