Trwa ładowanie...

Pomnik Katyński w Jersey City. Jest pozew

Na skutek postępowania sądowego pomnik nie może zostać przeniesiony do 29 maja włącznie. - Zatrzymaliśmy burmistrza miasta. To wielki dzień dla Polonii - komentuje nowojorski adwokat i działacz polonijny Sławomir Platta.

Pomnik Katyński w Jersey City. Jest pozewŹródło: Forum
d3mozty
d3mozty

Decyzja w sprawie zamrożenia prac przy Pomniku Katyńskim zapadła podczas telekonferencji z udziałem sędziego, autorów pozwu oraz prawników reprezentujących Jersey City.

Zdaniem Platta, zmiana stanowiska burmistrza to efekt grożenia mu procesami sądowymi. Mecenas podkreślił, że burmistrz "odmówił rozmowy" z Polonią. - Myśmy próbowali z nim rozmawiać, teraz jego podatnicy będą musieli zapłacić za ten pozew, bo będzie musiał się przed nim bronić - stwierdził.

- Dzisiaj zatrzymaliśmy burmistrza miasta Jersey City. Jest to wielki dzień dla Polonii. Nie pozwalamy na to, żeby ktokolwiek o nas decydował bez nas - komentował Platt.

d3mozty

W jego ocenie, pomnik nie powinien być gdziekolwiek przenoszony, nawet tymczasowo. - Ja nie wierzę w jego zapewnienia, nie wierzę w jego słowa (burmistrza Stevena Fulopa - przyp. red.). Oni nie powinni go ruszać, bo nie mają do tego prawa - podsumował.

Burmistrz składa deklarację

W korespondencji przesłanej działaczom polonijnym Steven Fulop napisał, że wokół sprawy pomnika "narosło wiele nieporozumień i że sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał". Burmistrz zadeklarował "racjonalną" drogę rozwiązania problemu.

"Jestem pewien, że rozumiecie, iż pomnik musi zostać usunięty na czas renowacji, niezależnie od opinii na temat jego docelowej lokalizacji" - napisał burmistrz. Dodał, że pod koniec prac budowlanych trzeba będzie podjąć decyzję, czy wraca on na swoje obecne miejsce - które nazwał jego oryginalną lokalizacją - czy stanie gdzie indziej.

"Deklaruję naszej społeczności zorganizowanie formalnego spotkania przed decyzją o przywróceniu pomnika na miejsce lub znalezienia nowej lokalizacji (…). Mogę jednak zadeklarować, że pomnik będzie stał w miejscu publicznym w godnej lokalizacji” - napisał Steven Fulop.

d3mozty

Zakulisowe informacje

Z informacji Polskiego Radia wynika, że w sprawie Pomnika Katyńskiego interweniował w ostatnich dniach u Stevena Fulopa były przewodniczący Konferencji Burmistrzów Stanów Zjednoczonych Douglas Palmer, co odbywało się za wiedzą przedstawicieli polskich władz. To w korespondencji z Palmerem oraz dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w USA Erickiem Lubaczewskim Fulop miał wycofać się z kategorycznej zapowiedzi usunięcia pomnika i zadeklarował gotowość do rozmów.

Kontrowersje

Pomnik Katyński stał się przedmiotem kontrowersji z powodu decyzji burmistrza Fulopa o usunięciu monumentu z Exchange Place, a później o przeniesieniu go w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie.

Liderzy społeczności polonijnej, m.in. mieszkańcy Jersey City oraz autor Pomnika Katyńskiego Andrzej Pityński zarzucają burmistrzowi brak szacunku dla Polaków. Ich zdaniem Fulop w celu przeniesienia monumentu naruszył proces regulacyjny, którego zasad powinien był przestrzegać.

Prestiżowa lokalizacja

Pomnik Katyński usytuowany jest w Jersey City w atrakcyjnym i często odwiedzanym przez mieszkańców miejscu przy rzece Hudson z widokiem na znajdujący się po drugie stronie Manhattan.

d3mozty

Exchange Place przyciąga uwagę deweloperów, którzy zamierzają tam stworzyć kosztem 90 mln dolarów park. Media w New Jersey informowały o powiązaniach deweloperów z burmistrzem i o finansowaniu przez nich m.in. kampanii wyborczej Fulopa, gdy ubiegał się o urząd gubernatora stanu New Jersey.

Źródło: polskieradio.pl / pap.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Były wiceprezydent Warszawy uderza w Patryka Jakiego

d3mozty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mozty
Więcej tematów