Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie
W Warszawie odsłonięto pomnik
Janusza Korczaka - lekarza, pedagoga i publicysty, który zginął
wraz ze swymi wychowankami w komorze gazowej obozu
koncentracyjnego w Treblince. W uroczystości odsłonięcia pomnika
udział wziął m.in. prezydent Lech Kaczyński.
Pomnik stanął w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej, czyli w miejscu, gdzie podczas wojny stał dom dziecka, z którego Korczak wraz z grupą dzieci poszedł na Umschlagplatz, skąd w czasie niemieckiej okupacji odjeżdżały pociągi wywożące Żydów do obozów zagłady.
Niejednokrotnie przyszło mi w Warszawie mówić o tym, że coś otwieramy, coś upamiętniamy, ale czynimy to zbyt późno. W tym przypadku jest podobnie - ten pomnik powinien powstać przed wielu, wielu laty - powiedział prezydent Kaczyński.
Dodał, że Korczak "był klasycznym przykładem tego, że Polska jest takim oryginalnym krajem, w którym Polakiem i Żydem można być na raz". Był przykładem człowieka o nieprawdopodobnej osobistej odwadze, przykładem bohatera, przykładem człowieka, który sam z własnej woli poszedł na śmierć, ponieważ nie chciał zostawić swoich wychowanków. Ale był też człowiekiem o bardzo poważnym dorobku naukowym jeśli chodzi o pedagogikę - podkreślił prezydent.
Lech Kaczyński złożył też wszystkim dzieciom, zebranym na uroczystości, wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego w czwartek Dnia Dziecka
Oprócz prezydenta Kaczyńskiego w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, władz stolicy, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Rzecznika Praw Dziecka oraz Fundacji Shalom. Do Warszawy przyjechali też z tej okazji uczniowie szkół imienia Korczaka z całej Polski.
Pomnik przedstawia drzewo, przed którym stoi Janusz Korczak z sześciorgiem dzieci. Idea budowy pomnika narodziła się tuż po wojnie - już w 1946 r. powstał Komitet Uczczenia Pamięci Janusza Korczaka. W jego skład weszli przyjaciele, nieliczni ocaleni od zagłady wychowankowie oraz byli współpracownicy Korczaka. W ciągu dziesiątków lat w różnych krajach świata, a także w różnych miejscach w Polsce w różnorodnej formie utrwalano pamięć o Korczaku, pomniki te powstawały jednak poza miejscami centralnymi, np. na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Dlatego w latach 90. Fundacja Shalom i Polskie Stowarzyszenie im. Korczaka podjęły na nowo inicjatywę budowy pomnika w centrum Warszawy. W 2001 r. budowę pomnika przejęło miasto.
Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit), lekarz, pedagog, pisarz i publicysta urodził się w 1878 lub 1879 roku. W 1905 rozpoczął pracę w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie. Był współtwórcą oraz dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał od 1912 do 1942 roku. Zginął wraz ze swymi wychowankami w komorze gazowej obozu koncentracyjnego w Treblince.
Korczak jest autorem m.in. jednej z najpopularniejszych powieści dziecięcych "Król Maciuś Pierwszy" (1922 rok), a także książki "Król Maciuś Pierwszy na wyspie bezludnej" (1923 rok). W latach 1926-1930 redagował "Mały Przegląd" - eksperymentalne pismo dziecięce. Prowadził też szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia.
Wszystkie wartości, których nam brak, jak dobro, tolerancja, życzliwość do ludzi - on czynił, a nie tylko deklarował, i wydaje mi się, że on jest dzisiaj potrzebny jak nigdy- powiedziała dziennikarzom prof. Jadwiga Bińczycka z Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, która wraz z Gołdą Tencer - dyrektor generalną fundacji Shalom - była inicjatorką powstania pomnika.
Pomnik zaprojektowali: Bogdan Chmielewski i Zbigniew Wilma.