PolskaPomnik de Gaulle'a w Warszawie

Pomnik de Gaulle'a w Warszawie

Przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z Nowym Światem w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik Charles'a de Gaulle'a. Odsłonięcia rzeźby autorstwa Jeana Cardota dokona minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier.

Jean Caillot, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej powiedział, że pomysł postawienia pomnika generała przy rondzie jego imienia zrodził się już dawno, ale przez długi czas były trudności z wyborem konkretnego miejsca. W końcu zdecydowano, że rzeźba stanie przy budynku dawnego Komitetu Centralnego, dzisiejszej giełdy. Jest to taka sama rzeźba generała de Gaulle'a jak na paryskich Polach Elizejskich. Replikę wykonał polski artysta z Bielska-Białej Marek Żebrowski. Autorem projektu architektonicznego z cokołem i schodkami jest profesor Andrzej Kiciński.

Jean Caillot tłumaczy, że Polska ma szczególne powody, by pielęgnować pamięć o generale de Gaulle'u. W dwudziestowiecznej historii Europy był on bowiem jedynym cudzoziemskim przywódcą, który walczył o wolność naszego kraju z bronią w ręku. W sierpniu 1920 roku jako młody kapitan służący we Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce, brał udział w walkach, które decydowały o przyszłości odrodzonego państwa polskiego. Za służbę w Polsce odznaczony został wysokimi polskimi orderami"Virtuti Militari" i "Polonia Restituta".

Jean Caillot dodaje, że generał de Gaulle zawsze postrzegał Polaków jako wielki, historyczny naród, zdolny do wszelkich ofiar dla sprawy wolności. Jako jedyny z przywódców zachodnich demokracji stał na stanowisku, że zachodnia granica Polski ma charakter ostateczny. Zachęcał także komunistyczne wladze Polski do prowadzenia odważniejszej polityki zagranicznej i emancypowania się spod zależności od Związku Radzieckiego, czemu dał wyraz w czasie wizyty w 1967 roku. Był przekonany, że Polska odzyska niepodległość.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)