Trwa ładowanie...
historia
31-10-2004 20:08

Pomnik berlińskiego muru

(PAP)
Pomnik ku czci osób, które zginęły podczas prób ucieczki z NRD na Zachód w miejscu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie odsłonięto z okazji 15. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Pomnik berlińskiego muruŹródło: PAP
d32i0ul
d32i0ul

Pomnik "Oni pragnęli tylko wolności" składa się z odbudowanego fragmentu oryginalnego muru oraz 1065 drewnianych krzyży. Każdy krzyż poświecony jest jednej osobie, której śmierć związana była z represjami stosowanymi wobec uciekinierów przez komunistyczny reżim NRD.

Na uroczystość odsłonięcia władze Berlina zaprosiły syna byłego I sekretarza Komitetu Centralnego KPZR Nikity Chruszczowa. To za jego rządów na Kremlu zapadła decyzja o zbudowaniu muru, by uniemożliwić ucieczki Niemców z NRD na Zachód.

Dla Siergieja Chruszczowa "mur jest zawsze symptomem choroby, jaka toczy kraj, który go zbudowal.

Władze Berlina zezwoliły na ponowne ustawienie fragmentu muru do końca roku. Jednak inicjatorka budowy pomnika zamierza starać się o zachowanie fragmentu muru na zawsze. Zaprosiła do współpracy artystów z podzielonych krajów - Pólnocnej i Poludniowej Korei, Izraela i Palestyny i poprosiła ich o pomalowanie muru.

d32i0ul

Berlin Zachodni odizolowano od jego wschodniej czesci w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 r.. Prowizoryczne zasieki zastapiono po pewnym czasie wysokim na 3,6 metra murem. Pilnujący muru żołnierze mieli rozkaz strzelania do uciekinierów.

Swobodny ruch pomiędzy obiema częściami Berlina przywrócono dopiero 9 listopada 1989 roku.

Wkrótce po zjednoczeniu Niemiec, większość długiego na 43 km muru zlikwidowano.

Dziewięć niewielkich odcinków uznano za zabytek architektury. Dawny przebieg muru zaznaczony jest pasem bruku wbudowanym w jezdnię.

d32i0ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32i0ul
Więcej tematów