Polsko-czeski ośrodek szklenia pilotów w Dęblinie?
Polska jest zainteresowana współpracą z Czechami przy budowie nowego ośrodka szkolenia pilotów wojskowych w Dęblinie - poinformował czeski portal iDnes, powołując się na rozmowy wiceministrów obrony obu krajów w Warszawie.
Strona polska nie zdecydowała jeszcze, jaki będzie system szkolenia pilotów wojskowych i jakiego typu samoloty będą do tego służyć. Specjalny zespół ma jesienią przedstawić warianty systemu szkolenia pilotów wojskowych. Nie wiadomo też, jakiego typu samolot zostanie wybrany. Decyzja w sprawie szkolenia pilotów jest przewidziana na jesień - przypomniał rzecznik polskich Sił Powietrznych mjr Wiesław Grzegorzewski.
Rozważana jest koncepcja uczynienia z Dęblina międzynarodowego ośrodka szkolenia, otwartą sprawą pozostają szczegóły, w tym wybór typu samolotu. Ośrodek szkoliłby pilotów z Polski, Czech i innych krajów. Według iDnes, polski resort obrony rozważa wykorzystanie do szkolenia czeskich poddźwiękowych myśliwców L-159. Portalowi iDnes o zainteresowaniu strony polskiej korzystaniem z tych samolotów powiedział rzecznik czeskiego resortu obrony.
iDnes dodaje, że nie jest jeszcze jasne, na jakich zasadach czeskie samoloty szkolne miałyby trafić do Polski.
Portal dowiaduje się, że wiceministrowie obrony obu krajów Martin Bartak i Jacek Kotas porozumieli się w sprawie opracowania przez ekspertów projektu ośrodka; projekt ma być oceniony pod koniec sierpnia i na początku września. Latem specjalna komisja polskiego resortu obrony ma odwiedzić czeskie zakłady lotnicze Aero Vodochody.
Agencja CTK pisze, że lotnictwo czeskie ma na stanie 72 samoloty L-159. Czeski resort obrony zdecydował jednak, że to za dużo i postanowił zachować tylko 24 maszyny. Jeden L-159 rozbił się, a czeskie siły zbrojne szukają nabywcy dla pozostałych 47.
Polscy piloci w kraju szkolą się na samolotach TS-11 Iskra, które w 2012 roku mają zostać wycofane z użycia. Przygotowujący się do lotów na F-16C/D piloci szkolą się w USA na starszych wersjach F-16 lub na T-38, po czym kontynuują szkolenie na samolotach bojowych w kraju. Wojsko potrzebuje nowego samolotu, który umożliwiałby zaawansowane szkolenie i trening pilotom najnowocześniejszych samolotów bojowych. Do oferowanych obecnie na świecie samolotów szkolnych i szkolno-bojowych należą - w różnych wersjach - BAE Systems Hawk, Alenia Maermacchi M-346, będący modyfikacją amerykańskiego myśliwca F-5 samolot T-38 i Aero L-159.
Pod koniec czerwca o sprzedaży 6-10 czeskich L-159 rozmawiały resorty obrony obu krajów.