Polskie wątki w WikiLeaks
Kulisy amerykańsko-rosyjskich rozmów o tarczy antyrakietowej, sprzeciw szefa niemieckiego MSZ wobec nominacji Eriki Steinbach w obawie przed reakcją Polski, a także porównywanie opozycyjnych ruchów w Iranie i Zimbabwe do "Solidarności" - to na razie jedyne polskie wątki w dokumentach WikiLeaks - podaje portal tvn24.pl.
30.11.2010 | aktual.: 30.11.2010 12:25
Tarcza antyrakietowa
Najważniejsze - dotychczas - przecieki dotyczą negocjacji tarczy antyrakietowej. Z dokumentów wynika, że Rosja dała USA ultimatum: nie będzie współpracy w innych dziedzinach, dopóki USA nie porzucą myśli o budowie tarczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Rosja osiągnęła cel - prezydent Barack Obama postanowił zastąpić tarczę systemem bazującym na okrętach.
Erika Steinbach
WikiLeaks doniosło też, że szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle sprzeciwiał się nominacji Eriki Steinbach do Rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" w obawie przed pogorszeniem się stosunków z Polską. * Wałęsa jak...*
"Lider opozycji w Zimbabwe Morgan Tsvangirai jest odważnym, zaangażowanym człowiekiem. Jest też jedynym graczem na scenie, który jest rzeczywistą gwiazdą i potrafi porwać masy. Ale Tsvangirai ma też wady: nie lubi słuchać rad, nie potrafi podejmować decyzji i dobrać sobie otoczenia. Jest kimś w rodzaju Lecha Wałęsy" - notka takiej treści również została ujawniona przez WikiLeaks.
O Polsce w Iranie
Jeszcze jedna wzmianka o Polsce pochodzi z Iranu. "Ruch opozycyjny GPO nie umywa się do polskiej "Solidarności" i nierealistyczne byłoby przyjmowanie, że w najbliższym czasie GPO będzie w stanie spowodować jakiekolwiek zmiany w reżimie" - napisał urzędnik.
Wśród dokumentów przekazanych mediom przez WikiLeaks znajdują się 972 z Polski (970 z Warszawy, 2 z Krakowa). Ich dokładna treść nie jest w tej chwili znana. Najnowsze informacje z naszego kraju datowane są na luty 2010 roku.