Polskie warcaby zbyt skomplikowane dla Kandyjczyków
Polscy entuzjaści gry w warcaby nie zgadzają się z doniesieniami naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Alberty, według których każda bezbłędnie rozegrana partia kończy się remisem.
20.07.2007 | aktual.: 20.07.2007 15:01
W czwartek kanadyjscy naukowcy ogłosili na łamach magazynu "Science", że zespół naukowców stworzył program "Chinook", który pracując na 50 komputerach, grał w warcaby nieustannie przez blisko 20 lat. Zdaniem kanadyjskich naukowców, warcaby są dotychczas najbardziej skomplikowaną grą, którą udało się rozpracować rozgrywając wszystkie możliwe partie.
Jednak Kanadyjczycy przeanalizowali tylko amerykańską odmianę warcabów "checkers" na planszy 8x8 pól, na której damka może ruszać się tylko po jednym polu - poinformował szef Europejskiej Konfederacji Warcabowej, Jacek Pawlicki. Warcaby polskie są znacznie bardziej skomplikowane, rozgrywane są na planszy 10x10 pól.
"Checkers a warcaby polskie to porównanie jak McDonald's a kuchnia francuska! W obu przypadkach trzeba ruszać żuchwą i napełnia się brzuchy, ale różnica jest fundamentalna" - powiedział Pawlicki.
Warcaby są popularną dyscypliną sportową. W 2008 roku podczas XXIX Olimpiady w Pekinie odbędą się dodatkowe konkurencje w grach umysłowych. Zaprezentują się w nich zawodnicy, grający w warcaby, szachy i japońską grę planszową go. Udział wezmą prawdopodobnie także Polacy.
Polski Związek Warcabowy istnieje od 3 lat, wcześniej funkcjonował jako Polskie Towarzystwo Warcabowe. Związek zrzesza 58 klubów z całej Polski. Na liście członkowskiej znajduje się 561 zawodników z licencją, którzy mogą reprezentować Polskę w zawodach kwalifikacyjnych.