ŚwiatPolskie stanowisko na konferencji antynuklearnej

Polskie stanowisko na konferencji antynuklearnej

Polska, jeden z pierwotnych sygnatariuszy
Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), jest głęboko
przekonana, że pozostaje on kluczowym instrumentem w
zapobieganiu zagrożeniom nuklearnym - powiedział we wtorek w Nowym
Jorku wiceminister spraw zagranicznych Piotr Świtalski.

03.05.2005 | aktual.: 04.05.2005 05:54

Układ, jako podstawa światowego porządku antynuklearnego, "jest głównym elementem pokoju i bezpieczeństwa na świecie" - podkreślił Świtalski w czasie przemówienia w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych.

Zaapelował do, niewymienionych z nazwy, krajów posiadających broń nuklearną, o wypełnianie postanowień Układu (NPT zobowiązuje kraje nie posiadające broni atomowej do wyrzeczenia się jej posiadania. W zamian pięć mocarstw nuklearnych - USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja - ma dążyć do ograniczenia swoich arsenałów).

"Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej obowiązuje od 35 lat. Polska, będąca jednym z pierwotnych sygnatariuszy Układu, jest głęboko przekonana, że pozostaje on kluczowym międzynarodowym instrumentem zapobiegającym proliferacji broni nuklearnej" - podkreślił Świtalski.

Konferencja przeglądowa Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (wszedł w życie w 1970 roku) rozpoczęła się w Nowym Jorku w poniedziałek. Jej sekretarzem generalnym jest Polak Jerzy Zaleski.

Paweł Maciąg

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)