Trwa ładowanie...
d47mbhe
IAR

Polskie Radio zażąda odszkodowania od Tomasza Zimocha

• Komisja Etyki Polskiego Radia wydaje opinię w sprawie kontrowersyjnej wypowiedzi red. Tomasza Zimocha
• 6 czerwca (poniedziałek) - red. Zimoch rozwiązuje umowę o pracę z Polskim Radiem, a 8 czerwca (środa) pracuje już w TVN24
• Polskie Radio zamierza skorzystać z możliwości, jaką daje art. 611 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Zimoch
Tomasz Zimoch (Agencja Gazeta, Fot: Kuba Atys)
d47mbhe

Od 16 maja Tomasz Zimoch był zawieszony w obowiązkach dziennikarskich w związku z publicznie wypowiedzianym zdaniem: "To jest gorzej niż w stanie wojennym, gorzej niż za komuny. To jest poniżanie dziennikarzy, wydawców. Ludzie są upokorzeni, zmęczeni."

Wypowiedź odnosiła się do Polskiego Radia i w sposób oczywisty, w kontekście całego wywiadu, naruszała dobre imię i godziło w wizerunek pracodawcy - podaje IAR.

Od tego czasu w przestrzeni publicznej wielokrotnie powielana jest manipulacja polegająca na twierdzeniu, że Tomasz Zimoch został zawieszony za poglądy polityczne - czytamy dalej w oświadczeniu. Znany do tej pory głównie z anteny Polskiego Radia komentator sportowy trafia na łamy gazet, udziela kolejnych wywiadów, zarzuca swojemu pracodawcy szykanowanie, a w końcu rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia próbując argumentować, że wina leży po stronie Polskiego Radia.

d47mbhe

Dwa dni później zostaje ogłoszony komentatorem w TVN24.

Koincydencja wydarzeń pozwala przypuszczać, że Tomasz Zimoch planował od jakiegoś czasu zmianę pracy (negocjacje nowej umowy wymagają czasu), potrzebował jednak szumu medialnego i pretekstu do rozwiązania umowy o pracę bez zachowywania terminu wypowiedzenia - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

W sytuacji oczerniania pracodawcy Polskie Radio zostało zmuszone do wyciągnięcia konsekwencji. Obecne okoliczności mogą wskazywać na to, że red. Zimoch z premedytacją doprowadził do takiego przebiegu całej sprawy - informuje IAR.

W związku z tym Polskie Radio zamierza skorzystać z możliwości, jaką daje art. 611 Kodeksu pracy, który mówi, że w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Polskie Radio będzie domagało się również od Tomasza Zimocha zadośćuczynienia za wypowiedź naruszającą dobre imię i godzącą w wizerunek pracodawcy (Polskiego Radia S.A.).

d47mbhe

Podziel się opinią

Share
d47mbhe
d47mbhe