Polskie przesłanie do UE
W przededniu referendum do Unii Europejskiej przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich ze swoimi pasterzami, intelektualiści chrześcijańscy i protagoniści życia publicznego, zebrani na Zjeździe w Gnieźnie, uchwalili przesłanie do władz jednoczącej się Europy.
"W ślad za Ojcem Świętym Janem Pawłem II opowiadamy się za wizją Europy łączącą duchową i kulturową tradycję Wschodu i Zachodu" - głosi dokument, który uczestnicy spotkania "Quo vadis Europo?", nazwanego również "IV Zjazdem Gnieźnieńskim", wysłali do "Polaków, Europejczyków, władz jednoczącej się Europy, chrześcijan i ludzi dobrej woli ".
"Zniesienie granic w krajach nowej UE" - podkreśla się w apelu - "nie powinno prowadzić do utworzenia 'twierdzy Europa' na jej zewnętrznych granicach". _ "Zwracamy się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie rezolucji wzywających do wprowadzenia w UE swobody aborcji oraz zrównania konkubinatów, w tym związków osób tej samej płci, z małżeństwem, a także o rezygnację z finansowania aborcji w krajach trzeciego świata z funduszy UE"_ - apelują uczestnicy spotkania.
Deklarując wolę "współtworzenia Europy III tysiąclecia", autorzy apelu oświadczają, iż w procesie integracji europejskiej należy "burzyć mury wrogości, budować wzajemne zaufanie, kształtować sumienia w duchu Ewangelii" i "podejmować dzieła solidarnej miłości społecznej".
Jego autorzy pragną, aby w preambule do konstytucji europejskiej "znalazł się zapis odnoszący się do religijnego i kulturowego dziedzictwa Europy." Uważają także za niezbędne "zagwarantowanie autonomii ustawodawstwa krajowego państw członkowskich w dziedzinie moralności i kultury."
_ "Jednoznacznie wspieramy działania podejmowane obecnie na rzecz zagwarantowania takiej suwerenności narodu polskiego - najlepiej w formie dwustronnego protokółu - podkreślając, że jednostronna deklaracja zaproponowana przez rząd RP jest niewystarczająca"_- podkreśla się w przesłaniu. (reb)