"Polskie obozy koncentracyjne" wymyślili SS‑mani z tajnej komórki niemieckiego wywiadu? Tak mówi Jarosław Gowin
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przekonywał w poniedziałek wieczorem na antenie TVP Info, że zna genezę określenia "polskie obozy koncentracyjne". Jego zdaniem, pojęcie to zostało wypracowane w latach 50. przez byłych wysokich funkcjonariuszy SS, którym rząd niemiecki postawił zadanie oczyszczenia dobrego imienia Niemiec. Miało się to odbyć w ramach tajnej komórki wywiadu zachodnioniemieckiego.
Jak mówił Gowin w TVP Info, SS-mani wypracowali pojęcie "polskie obozy koncentracyjne" najpierw w bardzo wąskich kręgach, potem na konferencjach, a wreszcie w mediach. Minister powołał się na ustalenia służb wywiadowczych Izraela oraz USA. Zaznaczył jednak, że obecnie trudne może być dotarcie do dokumentów na temat owej tajnej komórki byłych esesmanów.
Gowin podkreślił, że bardzo ważna jest odpowiednia polityka historyczna, gdyż za 10 do 30 lat ludzie na świecie będą myśleli, że w czasie II wojny światowej, "Żydów mordowali Polacy, Litwini czy Łotysze oraz jacyś naziści, ale nie wiadomo, kto to naprawdę był". Zaznaczył jednak, że obecny rząd robi bardzo dużo dla polskiej polityki historycznej.
Gość TVP Info przekonywał poza tym, że Izrael powinien być strategicznym sojusznikiem Polski i całego świata zachodniego, gdy jest "enklawą cywilizacji zachodniej w świecie arabskim". W ocenie Gowina upadek Państwa Izrael oznaczałby drugi Holokaust. Podkreślał, że państwo to jest gwarantem bezpieczeństwa, w tym regionie, który jest "beczką prochu".
Szydło w Izraelu. Podpisze porozumienie
Gowin odniósł się w ten sposób do planowanego na dziś spotkania premierów Polski i Izraela Beaty Szydło i Benjamina Netanjahu. Rozmowy resortowe przedstawicieli ministerstw obu krajów to główne punkty odbywających się we wtorek w Jerozolimie polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych. Tematami rozmów będą m.in. sprawy w zakresie rozwoju gospodarczego, zabezpieczenia społecznego, kultury, edukacji i wojskowości. Podpisane zostanie również polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.
Szefowej rządu towarzyszą w Izraelu m.in. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister sportu Witold Bańka.