ŚwiatPolskie MSZ do egipskich władz: apelujemy o unikanie używania siły

Polskie MSZ do egipskich władz: apelujemy o unikanie używania siły

Polskie MSZ zaapelowało do nowych, egipskich władz, by unikały używania siły, powstrzymały rozlew krwi i wróciły do demokratycznej polityki. Szef trybunału konstytucyjnego Adli Mansur został zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Egiptu. Wojsko odsunęło od władzy Mohammeda Mursiego.

Polskie MSZ do egipskich władz: apelujemy o unikanie używania siły
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

04.07.2013 | aktual.: 04.07.2013 15:04

- Zawieszenie konstytucji, przejęcie władzy przez wojsko i odsunięcie od władzy prezydenta zawsze jest jakąś porażką procesu politycznego w danym kraju i powodem do zaniepokojenia. W naszych, jak i unijnych, kontaktach z nowymi władzami Egiptu apelujemy, by unikać używania siły, powstrzymać dalszy rozlew krwi oraz jak najszybciej powrócić do demokratycznej polityki, uprawiania jej metodami parlamentarnymi i dialogu - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Władze wojskowe to obiecują. Czekamy na szybkie spełnienie tych obietnic - dodał.

Polskie MSZ w wydanym oświadczeniu stwierdza ponadto, że "z troską" przyjęło informację o zawieszeniu konstytucji Egiptu i odsunięciu prezydenta Mursiego od władzy.

"Takie rozwiązanie musi być traktowane jako przynajmniej chwilowe zamrożenie procesu demokratycznego, który naród egipski rozpoczął ponad dwa lata temu. Dziś najważniejsze jest, by obecne władze Egiptu - zgodnie ze swymi obietnicami - możliwie szybko podjęły kroki ku oddaniu pełni władzy w ręce demokratycznie wybranych przedstawicieli społeczeństwa. Działania nowych władz powinny zakładać udział w procesie politycznym przedstawicieli szerokich grup społecznych i wszystkich ugrupowań politycznych" - podkreśla MSZ.

Resort wyraża także przekonanie, że przyszłość Egiptu może zostać określona wyłącznie przez samych Egipcjan. "Apelujemy do wszystkich stron o unikanie przemocy i wspólne działanie na rzecz przywrócenia zasad demokracji w Egipcie. Oczekujemy, że w obecnej sytuacji siły zbrojne Egiptu zapewnią przestrzeganie praw wszystkich jego obywateli, w tym prawa do swobodnego gromadzenia się oraz wyrażania swoich przekonań - także dla zwolenników Mohammeda Mursiego" - brzmi fragment oświadczenia MSZ.

Resort spraw zagranicznych przypomniał ponadto, że od początku Arabskiej Wiosny Polacy i polskie władze wspierały dążenia Egipcjan do budowy w tym kraju dobrobytu i demokracji. "Przekazywaliśmy nasze doświadczenia z przemian demokratycznych przełomu lat 80. i 90. Egipt może liczyć na pomoc Polski i całej Unii Europejskiej także dziś" - deklaruje polska dyplomacja.

Przewodniczący egipskiego trybunału konstytucyjnego Adli Mansur został w czwartek zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Egiptu. W środę wojsko odsunęło od władzy dotychczasowego szefa państwa Mohammeda Mursiego.

Nowy szef państwa ma stanąć na czele ponadpartyjnego rządy przejściowego, którego skład pozostaje na razie nieznany, do czasu wyłonienia nowego prezydenta. Nowy gabinet ma przygotować nowe wybory prezydenckie i parlamentarne oraz wprowadzić zmiany w konstytucji, choć nie wyznaczono jeszcze, w jakim czasie.

Zaprzysiężenie Mansura nastąpiło w dzień po odsunięciu Mursiego od władzy przez armię. Wcześniej w kraju odbywały się masowe demonstracje przeciwników islamskiego prezydenta, domagające się jego ustąpienia. Zarzucano mu zdradę ideałów rewolucji, która w 2011 roku obaliła autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Mursi przebywa obecnie w nieznanym miejscu w areszcie domowym.

Zaniepokojenie sytuacją w Egipcie wyraziły już USA i ONZ. W czwartek szef brytyjskiej dyplomacji William Hague zapewnił nowe władze Egiptu o woli współpracy, skrytykował jednak pozbawienie władzy Mursiego, który został wybrany na prezydenta w demokratycznych wyborach.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)