Trwa ładowanie...
d5jej3y

Polskie media nie są wolne, bo TVP dodało do "Idy" historyczny wstęp? Szokujący raport amerykańskiej organizacji

Przedmowa, którą TVP wyemitowało przed oscarowym filmem "Ida", mocno zaważyła na ocenie, jaką wystawiła Polsce amerykańska organizacja Freedom House. Polska jest największym przegranym rankingu wolności mediów na świecie. Powody, dla których otrzymaliśmy aż tak niską notę, są jednak zaskakujące.
Share
Prezes TVP Jacek Kurski
Prezes TVP Jacek KurskiŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d5jej3y

"Rząd PiS-u starał się podważać głosy kwestionujące preferowaną przez niego historyczną narrację, która w ogromnym stopniu pomija zaangażowanie Polaków w okrucieństwa z okresu II wojny światowej" - tak Freedom House argumentuje obniżenie oceny wolności mediów w Polsce.

TVP poszło za daleko?

Powody są dwa. Pierwszy to wyemitowanie w TVP przed "Idą" Pawła Pawlikowskiego dyskusji publicystów dotyczącej historycznego tła filmu. - Obowiązkiem telewizji publicznej było zamieścić komentarz niuansujący perspektywę recepcji tego filmu, dlatego że od dwóch lat film był przedmiotem debaty publicznej i wielu Polaków poczuło się dotkniętych faktem pośredniego wikłania ich w odpowiedzialność za Holocaust - tłumaczył sytuację Jacek Kurski.

Prokuratorskie przesłuchanie Grossa

Drugi to sprawa historyka Jana Grossa. W połowie października 2015 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. treści artykułu pt. "Europejczycy Wschodni nie mają wstydu" zamieszczonym na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Die Welt". Gross stwierdził w nim, że "Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców".

d5jej3y

Autorzy raportu wspomnieli również o pomyśle odebrania Orderu Zasługi historykowi.

W ubiegłym roku Freedom House uznał, że Polska jest krajem, w którym media są wolne. Obecnie ocenę zmieniono na "częściowo wolne".

Mocny obrazek ilustracją tej oceny

Zapowiedź negatywnej oceny pojawiła się już w kwietniu. Freedom House zilustrował ją obrazkiem, na którym przedstawiono watahę wilków. Na jednym z nich siedzi Jarosław Kaczyński.

d5jej3y

Podziel się opinią

Share
d5jej3y
d5jej3y
Więcej tematów