SpołeczeństwoPolskie kościoły w żałobie

Polskie kościoły w żałobie

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Damian Zimoń odprawił mszę w intencji wszystkich poszkodowanych w wyniku tragedii, która zdarzyła się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich na pograniczu Katowic i Chorzowa.

30.01.2006 | aktual.: 30.01.2006 13:24

Obraz

We mszy uczestniczył m.in. premier Kazimierz Marcinkiewicz. Górny Śląsk pogrążył się w żałobie. W obliczu śmierci najwyraźniej objawia się tajemnica ludzkiego istnienia. Wszelkie wysiłki techniki, a jesteśmy w regionie najbardziej uprzemysłowionym w naszym kraju, nie są zdolne uśmierzyć naszego niepokoju i bólu - powiedział metropolita katowicki. O swojej łączności z Polakami zapewnił podczas modlitwy na "Anioł Pański" papież Benedykt XVI.

Także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich solidaryzują się ze wszystkimi opłakującymi swoich bliskich i apelują o modlitwę. "Wraz z całym naszym społeczeństwem przeżywam smutek i żałobę. Łączę się ze wszystkimi poszkodowanymi w tej tragedii, a przede wszystkim z rodzinami tych, którzy zginęli" - napisał w liście kondolencyjnym do wojewody śląskiego bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W kościołach protestanckich, starokatolickich i cerkwiach prawosławnych modlono się w intencji ofiar i ich rodzin. Po Boskiej Liturgii w sosnowieckiej cerkwi prawosławnej pw. świętych męczennic Wiery, Nadziei i Luby ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski odprawił panichidę za zmarłych.

Modlono się również w luterańskiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach oraz okolicznych parafiach Diecezji Katowickiej. Ks. Lech Tranda z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej poinformował, że kolekta zebrana dzisiaj w parafiach reformowanych w całej Polsce zostanie w całości przeznaczona na potrzeby ofiar tragedii.

Śląski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wystosował list kondolencyjny w imieniu wszystkich Kościołów nierzymskokatolickich regionu.

Do aktywnej pomocy materialnej, duchowej i psychologicznej włączył się Caritas. Jego przedstawiciele poinformowali, że abp Zimoń przekazał na potrzeby poszkodowanych 300 tys. PLN. Do pomocy włączają się również instytucje charytatywne innych Kościołów.

Według ostatnich doniesień zginęło 67 osób, w tym 2 dzieci. Wśród ofiar są również obywatele Słowacji, Czech, Holandii, Niemiec i Belgii.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)