Trwa ładowanie...
d15u2p6
groby
31-10-2000 14:38

Polskie groby w Paryżu

d15u2p6
d15u2p6

Nowojorski Przegląd Polski (tygodniowy dodatek literacko-społeczny "Nowego Dziennika") zamieścił artykuł poświęcony polskim grobom na paryskich cmentarzach. Paryż, kiedyś centrum polskiej Wielkiej Emigracji, udzielił schronienia wielu wybitnym Polakom, którzy pozostali w tym mieście już na zawsze.
Z powodu jutrzejszych Zaduszek warto przypomnieć chociaż parę nazwisk, jakie można znaleźć na grobach cmentarzy Paryża.

Witlod Skrzypczak, autor artykułu "Polskie ślady na paryskich cmentarzach", pisze o cmentarzu Montmarte, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Kamieńskich. Przejmująca rzeźba umierającego młodego oficera przedstawia pułkownika Mikołaja Kamieńskiego, który dowodził Legionem Mickiewicza w Lombardii i brygadą kozaków sułtańskich w Turcji.

Niedaleko znajduje się grobowiec hrabiny Marii Potockiej i groby innych polskich arystokratów - Józefa i Hermana Potockich, hrabiego Izydora Sobańskiego.

Wreszcie bezładnie jakby rozrzucone głazy, a na nich napis - "grand poete polonaise". To grób Juliusza Słowackiego, którego prochy spoczywają teraz na Wawelu.

d15u2p6

Blisko wyjścia z cmentarza na Montmarte zobaczyć można wysoką kolumnę z Orłem i Pogonią, a na niej napis: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki Bóg na niebie". W zbiorowej mogile spoczywają uczestnicy powstania listopadowego - Joachim Lelewel, wybitny uczony, historyk, polityk, działacz emigracyjny, Valentin Zwierkowski, Anoine Hluszewicz, Jean Szlubowski, Valerian Zawirski, Stanisław Bagiński. Na największym i najbardziej znanym cmentarzu Paryża znajduje się jeden z najsławniejszych grobów - grób Fryderyka Chopina. Zawsze są na nim świeże kwiaty, lampki, monety, różne drobiazgi i listy, pisane w wielu językach świata.

Często odwiedzane są też groby Eweliny Hańskiej, żony Balzaca, i Marii Walewskiej. (mak)

d15u2p6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15u2p6
Więcej tematów