Polskie Forum Obywatelskie: działa już 8 internetowych "sieci dialogu"
Polacy z różnych stron, środowisk i o różnych poglądach politycznych mogą rozmawiać w Internecie o najważniejszych dla kraju sprawach w ramach "sieci dialogu" Polskiego Forum Obywatelskiego. Działa już osiem z dziesięciu tego typu sieci. Poinformował o tym pomysłodawca PFO, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku Jan Szomburg.
Polskie Forum Obywatelskie to stowarzyszenie niezależne od polityki i mediów. Jego uczestnicy porozumiewają się za pośrednictwem internetowej agory www.pfo.net.pl.
Zadaniem PFO jest zachęcenie obywateli do publicznej debaty i włączenie do niej ludzi młodych. Chodzi o poprawę jakości debat prowadzonych w kraju. W Polsce aktualnie prowadzone są tylko dwa rodzaje debat: polityczna, której uczestnikami są politycy myślący przede wszystkim o elektoracie i reelekcji oraz debata ekspercka, w której udział biorą ludzie uwikłani w układy korporycyjno- resortowe - powiedział Szomburg.
Debata, którą my zamierzamy prowadzić nie kieruje się interesem żadnej korporacji, nie jest zależna politycznie. Jej uczestnicy myślą kategoriami interesu publicznego. To typowa debata obywatelska - dodał.
Podstawą działania PFO będzie 10 tematycznych sieci dialogu. Każda z sieci ma swojego koordynatora, który m.in. zgłasza tezy do dyskusji. Tematy omawiane w ramach poszczególnych sieci zgłaszać mogą też sami uczestnicy dyskusji. W sieciach współpracować będą ze sobą ekonomiści, socjolodzy, politolodzy, prawnicy, inżynierowie, filozofowie, którzy - w przyszłości - będą nie tylko "prowokować" dyskusje obywatelskie, ale i wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi.
Jednym z pierwszych propozycji PFO będzie projekt zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Aktualny system jest przestarzały, m.in. blokuje młodym naukowcom drogę do szybkiego awansu - wyjaśnił Szomburg.
Uczestnicy PFO poszukują również nowych, zupełnie nie znanych mediom, elit. Jak tłumaczy Szomburg, dla członków forum "elity to ludzie ciekawi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i pomogą ułatwić szarym obywatelom zrozumienie sytuacji, w której Polska aktualnie się znalazła". My, Polacy, jesteśmy niepoukładani, nie potrafimy ze sobą rozmawiać nie mamy do siebie zaufania. Elity mogłyby nam pomóc uporządkować ten świat - dodał.
W internetowej debacie PFO może wziąć udział każdy, kto podpisze swoją wypowiedź pełnym imieniem i nazwiskiem. PFO raz w roku będzie też organizowało ogólnopolskie kongresy - pierwszy kongres PFO odbył się 12 listopada br. Jego uczestnicy dyskutowali m.in. o regulacjach gospodarczych, wizji rozwoju Polski oraz miejscu naszego kraju w Europie i świecie. W kongresie wzięło udział ponad 800 przedstawicieli nauki, gospodarki, kultury, organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.