Polski wywiad zasłużony podczas wojny
Rola polskiego wywiadu w czasie drugiej wojny światowej była większa, niż do tej pory sądzono. Tak wynika z dokumentów zebranych przez Polsko-Brytyjską Komisję Historyczną. W siedzibie Archiwum Głównym Akt Dawnych z udziałem księcia Kentu odbyła się uroczysta prezentacja archiwów skompletowanych przez Komisję.
Dyrektor Archiwów Państwowych Daria Nałęcz powiedziała, że zebrane dokumenty dowodzą, że polski wywiad podczas drugiej wojny światowej miał na swoim koncie ogromne sukcesy. "Są to dowody w sprawie, że dorobek naszego wywiadu był w tym czasie rzeczywiście fundamentalny" - dodała. Również książę Kentu - Edward powiedział, że polscy agenci bardzo przyczynili się do zwycięstwa aliantów w ostatniej wojnie światowej. "Polski wywiad w czasie wojny miał niezwykłe osiągnięcia. Zdobycie kompletnego, działającego egzemplarza rakiety V-2 i złamanie kodu niemieckiej Enigmy, to tylko dwa przykłady, ale najbardziej znane" - dodał.
Według niego prace wspólnej Komisji jednoznacznie potwierdzają - to co przyznał już rząd Wielkiej Brytanii i brytyjscy historycy - ogromny wkład polskiego wywiadu w wysiłek wojenny aliantów.
Historyk Andrzej Paczkowski zwrócił uwagę, że współpraca polskiego wywiadu z aliantami była faktycznie wyjątkowa.
"Był to jedyny sprawny wywiad na kontynencie europejskim okupowanym przez Niemców, bez którego alianci nie mogli się obyć" - powiedział profesor Paczkowski.
Wspólnej Komisji Historycznej podczas badań w zagranicznych archiwach udało się już skopiować ponad 7 tysięcy dokumentów. Daria Nałęcz zastrzegła, że nie jest to koniec współpracy polskich i brytyjskich archiwistów.