Trwa ładowanie...
d298z8f

Polski sędzia z Hagi odmówił spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą

Sędzia Piotr Hofmański - pierwszy Polak zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze - odmówił udziału w spotkaniu z Andrzejem Dudą. Jak tłumaczy sędzia, ta wizyta była nie na miejscu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego Chile Eboe-Osuji
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego Chile Eboe-Osuji (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d298z8f

Profesor Piotr Hofmański odmówił udziału w spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem tego trybunału Chilem Eboe-Osujim - podaje RMF FM. Rozmowa odbyła się w ramach oficjalnej wizyty polskiego prezydenta w Holandii.

- Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział - chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu - nie jest niezbędny - mówi reporterom stacji sędzia Hofmański.

Wyjaśnia też, że jego nieobecność to wyraz braku akceptacji dla zmian w polskim sądownictwie. - Składanie takiej wizyty przez Prezydenta RP, czy osobę, która nie bardzo rozumie ideę państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje, jest niestosowne w szacownej instytucji sądowniczej - stwierdza sędzia w rozmowie z RMF FM.

d298z8f

Zobacz też: Nowy marszałek senior w Sejmie. Wiadomo, kto na pewno nim nie będzie

Dodaje, że od dawna nie kryje się ze swoją opinią ws. zmian przeprowadzanych przez rządzący obóz w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym. Prof. Hofmański mówi również, że jest sędzią międzynarodowym, ale sytuacja w Polsce należy do tych, "w których milczeć nie wolno".

d298z8f

O komentarz do słów sędziego Hofmańskiego stacja poprosiła rzecznika prezydenta. Błażej Spychalski zaznaczył, że spotkanie odbyło się na zaproszenie władz MTK, a Andrzej Duda spotkał się z pracownikami administracyjnymi, którzy pochodzą z Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d298z8f

Podziel się opinią

Share
d298z8f
d298z8f
Więcej tematów