Polski saper zginął w Afganistanie - miał 26 lat
Polski saper - kapral Paweł Stypuła - zginął w sobotę wieczorem czasu lokalnego w południowej części prowincji Ghazni w Afganistanie - poinformowały służby prasowe polskiego kontyngentu. Była to pierwsza misja 26-letniego żołnierza.
Jak podkreślono w komunikacie polski saper poległ bohaterską śmiercią w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w sobotę ok. godz. 19.45 czasu lokalnego w trakcie wykonywania zadań bojowych przez polski pododdział szybkiego reagowania oraz amerykański zespół rozminowania. Siły szybkiego reagowania i zespół rozminowania zostały wezwane na pomoc zaatakowanemu uprzednio polskiemu patrolowi.
- W trakcie wykonywania zadań saperskich zneutralizowano ładunek wybuchowy, a w trakcie neutralizacji kolejnego ładunku doszło do wybuchu ładunku pułapki, który śmiertelnie zranił kpr. Pawła Stypułę. Pozostali żołnierze patrolu nie odnieśli obrażeń - podkreślono.
Rodzina poległego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.
Kapral Stypuła służył w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. Pełnił funkcję dowódcy drużyny w plutonie rozminowania, była to jego pierwsza misja. Był kawalerem. Miał 26 lat.
Polskie Siły Zadaniowe we współpracy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa prowadzą szeroko zakrojone działania operacyjne, mające na celu eliminację osób zaangażowanych w ataki na siły koalicyjne. W wyniku prowadzonych działań 26. czerwca zatrzymano jednego z dowódców rebeliantów, bezpośrednio powiązanego z głównym dowództwem talibów w prowincji Ghazni. Zlokalizowano i wysadzono również samochód - pułapkę, przygotowany do ataku na siły koalicji. Niemalże codziennie polscy żołnierze likwidują magazyny broni i materiałów wybuchowych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zlokalizowano ponad 30 kg ładunków wybuchowych domowej produkcji, granaty RPG oraz amunicję - czytamy w komunikacie.
Kapral Paweł Stypuła jest 19. poległym polskim żołnierzem operacji ISAF. W misji ISAF w Afganistanie służbę pełni obecnie 2,6 tys. polskich żołnierzy, kolejnych 400 przebywa w odwodzie gotowych do szybkiego przerzucenia w rejon operacji.
Przyszłość polskiego zaangażowania w misji jest od kilku dni tematem publicznej debaty. W czwartek propozycje zmian strategii wobec Afganistanu omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.