ŚwiatPolski rząd "między komedią a skandalem"

Polski rząd "między komedią a skandalem"

"Między komedią a skandalem" - pisze o sytuacji polskiego rządu brytyjski dziennik "Financial Times". Podkreśla jednak, że "poza tym zamieszaniem", sytuacja w Polsce "wygląda dobrze".

12.07.2007 | aktual.: 12.07.2007 11:58

"W tym tygodniu koalicja rządząca dopiero co przeszła wewnętrzny kryzys. I tak jedyny w swoim rodzaju eksperyment Polski z rządem braci Kaczyńskich posuwa się do przodu mimo potknięć" - ocenia gazeta w komentarzu redakcyjnym.

"Dotychczas rezultaty nie były udane. W kraju rząd zyskał reputację nietolerancyjnego - atakując przeciwników politycznych, krytyczne głosy we własnych szeregach, trybunały i gejów" - komentuje "Financial Times". Dodaje, że rządowi "udało się zrazić wielu zdolnych technokratów - ludzi, których Polska tak bardzo potrzebuje".

Według dziennika, wewnętrzny "chaos" odbija się na stosunkach międzynarodowych. Gazeta pisze, że obecnie około jedna czwarta polskich placówek za granicą nie ma ambasadorów. "Szkoda, ponieważ Polska mogłaby działać za pomocą zręcznej dyplomacji".

"FT" uważa, że przed ostatnim szczytem Unii Europejskiej w Brukseli "zdecydowanie nie pomogły polskiej sprawie powtarzane i emocjonalne wezwanie Kaczyńskich odnośnie szkód wyrządzonych Polsce przez Niemcy w drugiej wojnie światowej".

"Polacy mają prawo ostro walczyć o swoje interesy narodowe. To jest część unijnej gry. Nikt nie ma prawa żądać od nich, by zapomnieli o swojej historii" - pisze "FT". Zastrzega jednak, że "uderzanie w Niemcy jest polityką, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza że Polska słusznie obawia się odradzającej Rosji".

Z drugiej strony "Financial Times" pisze, że "rządy Kaczyńskich nie będą trwać wiecznie". Powołuje się na najnowsze sondaże mówiące o tym, że "dwie najbardziej skrajne partie w koalicji - Samoobrona i Liga Polskich Rodzin - w następnych wyborach będą musiały walczyć o przetrwanie w parlamencie".

Brytyjski dziennik podkreśla: "Jeśli spojrzeć poza polityczny zamęt, Polska dokonuje obecnie udanej przemiany w stronę nowoczesnej Europy. Wzrost gospodarczy przekracza 7% rocznie. Do Polski napływają unijne pieniądze. Setki tysięcy młodych Polaków pracuje na zachodzie Europy".

Wreszcie "badania opinii publicznej pokazują, że młodzi ludzie w Polsce są bardziej liberalni i mają o wiele mniej ksenofobiczne poglądy niż starsza generacja, przerażona tragediami polskiej historii w XX wieku".

"Polska przechodzi trudną przemianę pod wyjątkowo trudnymi rządami, lecz nadal można sądzić, że jej proces reintegracji z Europą zakończy się pozytywnie" - konkluduje "Financial Times".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Funduszowe żłobki
Agnieszka Lewandowska
Komentarze (0)