ŚwiatPolski MSZ wyrolowany. Wietnamczycy przelecieli nad naszym niebem z porwaną osobą

Polski MSZ wyrolowany. Wietnamczycy przelecieli nad naszym niebem z porwaną osobą

Spektakularne porwanie, przemycenie ujętego człowieka przez granice kilku państw, finezyjne kłamstwa i intrygi. I udział władz kilku państw. Także Polski - tak artykuł o porwaniu Wietnamczyka Trinh Xuan Thanha przez służby specjalne tego kraju zapowiada onet.pl.

Polski MSZ wyrolowany. Wietnamczycy przelecieli nad naszym niebem z porwaną osobą
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Maciej Deja

Mężczyzna został uprowadzony niemal rok temu w biały dzień w centrum Berlina. Trinh Xuan Thanh był najbardziej poszukiwanym przez wietnamski reżim dysydentem. Był dyrektorem naftowej spółki, pełnił wysokie funkcje w rządzie. Z kraju musiał uciec po tym, jak prasa opublikowała zdjęcie jego luksusowego auta. W brutalnej walce o władzę między miejscowymi konserwatystami i liberałami to wystarczyłoby do trafienia za kratki, a nawet wyroku śmierci. W Niemczech otrzymał azyl polityczny.

Tamtejsza policja wciąż go poszukuje. Pierwszy trop prowadzi do Pragi - już trzy dni po porwaniu kilku podejrzanych obywateli Wietnamu wynajmuje samochód w Pradze. Zapis GPS, wykazał, że auto jedzie do Bratysławy i zatrzymuje się przy rządowym hotelu Borik. Tam odbywały się akurat rozmowy między przedstawicielami rządu Słowacji i Wietnamu. Ci drudzy do Bratysławy mieli przyjechać z Wiednia, ale nagle zmienili plany. Podobnie jak podejrzane auto, przyjechali z Pragi.

Wśród nich był wysoki urzędnik ministerstwa bezpieczeństwa Wietnamu Duong Minh Hung. Niemiecka policja oskarży go po kilku tygodniach o organizację porwania Thanha i wystawi nakaz jego aresztowania. Wietnamczycy wypożyczonym od słowackiego rządu samolotem lecą do Moskwy. Nie obowiązuje ich kontrola lotniskowa.

Polski MSZ wyrolowany

Art. 148 Prawa Lotniczego nakazuje uzyskanie zgody od Polski na przelot. Słowacy musieli przesłać do naszego MSZ niezbędne dokumenty na 10 dni przed startem. Mimo dwukrotnych zapytań, MSZ nie odpowiedział na zapytanie, czy dotrzymano terminu. Resort poinformował za to, kto według dokumentów był na pokładzie. Szefem delegacji był wicepremier Słowacji Robert Kalinak.

To o tyle zaskakujące, że polityk spędził ten dzień w Bratysławie. Mało tego, z listy, do której dotarli słowaccy dziennikarze wynika, że na pokładzie maszyny nie było ani jednego Słowaka. - Nie byłem na lotnisku, nie widziałem, jak odlatywali. Pomogłem im przed hotelem i to wszystko - mówiła Kaliniak, pytany o tę kwestię. Słowackie MSW przyznało, że nie było go na pokładzie samolotu.

Polskie MSZ nie miało zatem pojęcia, kto tak naprawdę przelatuje nad naszym terytorium. Słowacki rząd przedstawił polskiej stronie fałszywe dokumenty.

Kilka dni później Trinh Xuan Thanh pojawia się w wietnamskiej telewizji. - Zrozumiałem, że muszę wrócić, aby stawić czoła prawdzie, przyznać się do błędów i przeprosić - mówił Jego prawniczka przekonuje, że wystąpienie zostało wymuszone, a Thanh był widocznie złym stanie.

Reakcje Niemców i Słowaków

Rzecznik niemieckiego MSW Martin Schaefer wprost oskarża ambasadę i służby specjalne Wietnamu o porwanie. W maju 2018 roku nowa minister spraw wewnętrznych Słowacji Denisa Sakova oświadcza, że władze Słowacji dowiedziały się o porwaniu dopiero w styczniu tego roku. Tyle że już kilka miesięcy wcześniej niemiecki prokurator federalny poprosił Słowację o pomoc w śledztwie. Dołączając nakaz aresztowania Duong Minh Hunga.

Słowacki premier Peter Pellegrini zaprzecza, aby Słowacja mogła wziąć udział w przemycie Thanha z Niemiec. Przekręt widać jednak jak na dłoni. Pod naporem międzynarodowej opinii publicznej słowackie MSW wydaje oświadczenie: "Jeśli informacje od władz niemieckich zostaną potwierdzone, uznamy to za przejaw rażącego naruszenia przez wietnamskiego partnera, nadużywanie naszej gościnności i pogorszenie dobrych stosunków dwustronnych między oboma krajami."

Zobacz także: "Tłit": dlaczego Rzecznik Praw Dziecka nie pojawił się na proteście w Sejmie?

Trinh Xuan Thanh został skazany w Wietnamie na podwójne dożywocie za korupcję. Robert Kalinak został zdymisjonowany w marcu 2018 roku w czasie protestów po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet.pl

porwaniewietnammsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (195)