Polski laureat Oscara: GMO grozi nam wszystkim
Genetycznie modyfikowana żywność stanowi jedno z większych
zagrożeń dla świata. Niezależne badania dowodzą katastrofalnego
wpływu GMO na zdrowie zwierząt, na których prowadzono
doświadczenia. Nie ma powodu sądzić, że zdrowie ludzi nie
ulegnie podobnej dewastacji - mówi kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Jan Andrzej Paweł Kaczmarek, uczestnik konferencji zatytułowanej "Artyści dla Polski wolnej od GMO".
30.03.2009 | aktual.: 30.03.2009 14:04
- Jedzenie to źródło naszej energii, zdrowia, dobrego samopoczucia. Jedzenie może być różnorodne, smaczne, może dawać nam przyjemność, a rolnikom godziwe utrzymanie. Ale może też być zupełnie inaczej. Żywność produkowana w oparciu o GMO i monokulturowe, przemysłowe rolnictwo to globalna, homogeniczna papka - mówi członek międzynarodowego ruchu Slow Food Piotr Petryka.
Parlament Europejski przyjął poprawkę do wspólnego rozporządzenia PE i Rady UE w sprawie nowej żywości - GMO i pochodzącej ze sklonowanych zwierząt. Zgodnie z tą poprawką, produkty pochodzące od zwierząt karmionych genetycznie modyfikowaną paszą, muszą być oznaczone informacją, że zostały w ten sposób wyprodukowane.
Sondaż europejskiego ośrodka badań opinii publicznej Eurobarometr (na zlecenie KE) pokazuje, że prawie 60% Europejczyków (w tym 67% Polaków) nie akceptuje GMO. Większość sondaży robionych w Polsce pokazuje, że 70-80% Polaków nie chce GMO.