Polski Kret poleciał na Marsa. Misja NASA w drodze
Statek kosmiczny z lądownikiem Mars InSight opuścił bazę lotniczą Vandenberg w Kalifornii. Wcześniej misje kosmiczne startowały głównie z przylądka Canaveral na Florydzie. To też pierwszy lot międzyplanetarny ze startem z Zachodniego Wybrzeża. Lądowanie InSight na Marsie zaplanowano na 26 listopada 2018 roku. Cała misja ma trwać dwa lata ziemskie. Przywieziony sprzęt zbada budowę wewnętrzną Czerwonej Planety i jej współczesną aktywność geologiczną.
W kosmos poleciał Kret HP3, robot-próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Jego konstruktorami są pracownicy Astroniki, polskiej firmy, która wygrała przetarg. Robot wwierci się w grunt Marsa na głębokość 5 metrów i zbada jego właściwości marsjańskiego gruntu. Ma grubość 25 mm i jest wykonany ze stopów tytanu i stali oraz wolframu i waży ok. pół kilograma. Aby otrzymać kontrakt z Niemiecką Agencją Kosmiczną, polska firma pokonała w testach porównawczych konkurencyjne niemieckie urządzenia.
Misja InSight to kolejna próba dotarcia do Czerwonej Planety i lepszego jej poznania. Pierwsze udane lądowanie na powierzchni planety miało miejsce w 1971 roku, jednak dopiero pięć lat później amerykańska sonda Viking 1 dostarczyła efektywnie danych. Obecnie na powierzchni Marsa działają dwa łaziki wysłane przez NASA: Opportunity oraz Curiosity. Na 2020 rok zaplanowano trzy kolejne bezzałogowe loty na Czerwoną Planetę - sprzęt w kosmos wyśle znów NASA, Chiny, a także Europejska i Rosyjska Agencja Kosmiczna.
Zobacz też: Unikatowe zdjęcia NASA
Źródło: Wprost
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl