Trwa ładowanie...
d6uhu5q
16-03-2004 18:05

Polski deficyt w 2003 r. 4,1% PKB

Polska miała w 2003 roku deficyt finansów publicznych sięgający 4,1% produktu krajowego brutto (PKB) - podał we wtorek urząd statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat). Dług publiczny sięgnął 45,4% PKB.

d6uhu5q
d6uhu5q

Po raz pierwszy ogłosił on wysokość deficytów i zadłużenia państwa w 10 krajach przystępujących do Unii równocześnie z danymi dla 15 obecnych państw członkowskich. Dane przekazane przez 25 państw zostały sprawdzone przez Eurostat pod względem zgodności z unijnymi standardami bilansowania finansów publicznych.

Eurostat podkreślił przy tym, że dane nie uwzględniają jego niedawnej decyzji o sposobie traktowania funduszy emerytalnych. "Konsekwencje tej decyzji, która może prowadzić do rewizji danych o deficycie i zadłużeniu, zostaną ocenione na zasadach indywidualnych przed publikacją ostatecznych danych za 2003 rok we wrześniu" - napisano w komunikacie Eurostatu.

Wcześniej eksperci Komisji Europejskiej twierdzili, że decyzja oznacza wyłączenie otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
z bilansu polskich finansów publicznych, co może spowodować korektę deficytu w górę o blisko 1,5 punkta procentowego, a więc do blisko 5,6%.

Jednak minister finansów Andrzej Raczko dał do zrozumienia w czasie niedawnej wizyty w Brukseli, że rząd być może wzmocni gwarancje wypłaty emerytur z OFE, żeby przekonać Eurostat, aby nadal zaliczał OFE do bilansu.

d6uhu5q

Dane Eurostatu będą podstawą wszczęcia przez Komisję Europejską "procedur nadmiernego deficytu" przeciwko krajom o deficytach przewyższających 3 proc. PKB. Pułap ten jest kluczowym wymogiem dla państw zmierzających i należących do strefy euro.

Zgodnie z tzw. paktem na rzecz stabilności i wzrostu gospodarczego, państwa znajdujące się w strefie euro powinny dążyć do zrównoważenia finansów publicznych. Mniej rygorystycznie egzekwowanym kryterium jest pułap długu publicznego w wysokości 60% PKB.

Dane opublikowane przez Eurostat potwierdzają, że polski deficyt i dług publiczny systematycznie rosną od 2000 roku, kiedy sięgały odpowiednio tylko 1,8 i 36,6% PKB.

d6uhu5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6uhu5q
Więcej tematów