Trwa ładowanie...
28-06-2016 17:20

Polski biskup przeniesiony do stanu świeckiego. Taką decyzję podjął papież Franciszek

• Papież Franciszek przeniósł biskupa z Polski do stanu świeckiego
• Janusz Kaleta pełnił funkcję biskupa Karagandy w Kazachstanie

Polski biskup przeniesiony do stanu świeckiego. Taką decyzję podjął papież FranciszekŹródło: AFP, fot: ALEXANDER NEMENOV
d1xwhvp
d1xwhvp

To bezprecedensowa sprawa w polskim Kościele - i druga, po sprawie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Decyzją papieża Franciszka biskup Janusz Kaleta, który pełnił funkcję w Karagandzie (Kazachstan), został przeniesiony do stanu świeckiego. Decyzja zapadła 30 maja tego roku, jednak dopiero 28 czerwca Kaleta przekazał tę informację opinii publicznej.

Kaleta sprawował swoje obowiązki w Kazachstanie od 1998 roku, w latach 2011-2014 był biskupem Karagandy.

15 lipca 2014 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa. Jako podstawę do odwołania go podano kanon 401 paragraf 2 kodeksu prawa kanonicznego: "usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu".

Z kolei Kaleta w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przyznał, że powodem jego rezygnacji był "długoletni, ukrywany dotąd związek z kobietą".

d1xwhvp

Oświadczenie Janusza Kalety:

Pragnę poinformować, że otrzymałem dokument o przeniesieniu mnie do stanu świeckiego wydany 15 czerwca 2016 r. na podstawie decyzji Papieża Franciszka z 30 maja 2016 r. Wcześniej, 15 lipca 2014 r., na moją prośbę zostałem zwolniony z funkcji biskupa Karagandy (Kazachstan - red.).

Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zawiodłem i zgorszyłem. Podejmę w sposób odpowiedzialny zobowiązania wynikające z moich wcześniejszych decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy starali się pomagać w tym bardzo trudnym czasie.

Proszę Boga o miłosierdzie, a ludzi dobrej woli o modlitwę.

Janusz Kaleta

Karaganda, 27.06.2016 r.

d1xwhvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwhvp
Więcej tematów