Polska zdecydowała się na tarczę antyrakietową?
Polska zdecydowała się na tarczę antyrakietową - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że do porozumienia w tej sprawie może dojść jeszcze wiosną.
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zorganizował telekonferencję z cenionymi analitykami spraw międzynarodowych z Waszyngtonu. "Gazeta Wyborcza" rozmawiała z trzema uczestnikami tego spotkania, którzy chcieli pozostać anonimowi, bo miało ono "charakter zamknięty". Zdaniem rozmówców dziennika, przekaz telekonferencji był jasny: Polska będzie gościć tarczę w zamian za pomoc wojskową USA.
Eksperci - jak pisze gazeta - pytali Sikorskiego, czy Polska zgodzi się na późniejsze dostarczenie rakiet Patriot i czy nasz kraj jest gotowy na częściowe finansowanie przedsięwzięcia. W obu przypadkach, zdaniem rozmówców "Gazety" - szef polskiego MSZ odpowiedział pozytywnie. W rozmowie poruszano nawet możliwość oparcia finansowania zakupu przez Polskę rakiet Patriot na modelu offsetu, tak jak to zrobiono w przypadku samolotów F-16 - czytamy w "Gazecie".
Takie stanowisko naszego kraju to przełom - komentuje "Wyborcza". Dziennik przypomina, że w liście, jaki w zeszłym tygodniu rząd Donalda Tuska wysłał do Waszyngtonu, Polska zgadzała się jedynie na przyspieszenie rozmów o modernizacji armii i przedstawiła kilka wariantów pomocy. Nie było w nim jednak mowy o zgodzie na budowę bazy antyrakiet pod Słupskiem - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Na budowę bazy radarowej zgodzili się już za to Czesi, którzy stosowną umowę mają podpisać w maju. (PAP)