Polska zapłaci za emerytury ocalałym z Holokaustu Żydom?
Izraelska gazeta "Times of Israel donosi, że Polska będzie musiała od przyszłego roku finansować emerytury 50 tys. Izraelczyków. Ocalali z Holocaustu mieszkający w Izraelu będą mogli ubiegać się o świadczenia z budżetu Polski na mocy podpisanej w maju przez prezydenta ustawy.
10.06.2014 | aktual.: 10.06.2014 05:08
Nowe przepisy pozwalają kombatantom i osobom, które cierpiały w czasie okupacji hitlerowskiej - będąc w obozie zagłady, koncentracji, pracy albo tranzytu, lub w ukryciu - lub późniejszej okupacji sowieckiej, do roku 1956, otrzymać dodatkowe pieniądze.
Izraelska gazeta zwraca uwagę na to, że nowe przepisy ułatwiają wypłacanie świadczeń osobom mieszkającym poza Polską. Rząd zmienił prawo w taki sposób by umożliwić transfer "miesięcznych świadczeń" w wysokości 100 euro dla poszkodowanych w Holocauście mieszkających poza Polską i nie mających dostępu do konta bankowego w tym kraju. To zaś otwiera drogę Izraelczykom o polskich korzeniach, którzy dzięki tym zapisom mogliby otrzymywać świadczenia finansowane z polskiego budżetu już latem przyszłego roku.
"Times of Israel" cytuje wypowiedź Sebastiana Rejaka, delegata polskiego Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską. - Do środków uprawnionych byłoby pewnie tysiące osób. Pytanie brzmi, jak wiele z nich byłoby tym zainteresowanych. Ale nie widzę też powodów, dla których ktoś miałby rezygnować z tych środków - mówił gazecie Rejak.