ŚwiatPolska zabiega o zmiany w dyrektywie o opatentowaniu oprogramowania komputerów

Polska zabiega o zmiany w dyrektywie o opatentowaniu oprogramowania komputerów

Polska zabiega o poprawienie treści projektu dyrektywy o opatentowaniu oprogramowania komputerowego. Według polskich ekspertów, w obecnym brzmieniu byłaby niekorzystna dla małych firm software'owych.

Przewodniczący w tym półroczu Unii Luksemburg zamierzał umieścić projekt tej dyrektywy na porządku dnia poniedziałkowej Rady UE, aby zatwierdziła go bez dalszej dyskusji. Na razie jednak przeniesiono ją na później.

W piątek w Warszawie obradował Komitet Europejski Rady Ministrów, który "odnotował, że prace nad ostatecznym stanowiskiem Polski w tej sprawie nie zostały jeszcze zakończone".

W grudniu Polska już raz opóźniła zatwierdzenie dyrektywy przez Radę UE. Na początku stycznia ponad 60 posłów do Parlamentu Europejskiego podpisało petycję z wnioskiem o ponowną debatę w PE na temat dyrektywy o opatentowaniu oprogramowania. Europarlament współdecyduje z Radą UE w tej sprawie.

Chcemy, by do projektu dyrektywy wprowadzone zostały poprawki, które uniemożliwią pobieranie opłat patentowych od oprogramowania komputerów - wyjaśnił eurodeputowany Jerzy Buzek, który był autorem petycji. Jego zdaniem, obecny projekt dyrektywy pozostawia "otwartą furtkę", by w przyszłości takie opłaty pobierano od wszystkich komputerów: prywatnych, jak i tych używanych w szkołach, szpitalach, a także małych i średnich przedsiębiorstwach. To olbrzymie pieniądze - dodał Buzek.

W ubiegłym tygodniu polskim eurodeputowanym nie udało się przekonać Komisji Prawnej PE do skierowanie dyrektywy do powtórnego pierwszego czytania, tak aby łatwiej było w niej wprowadzić poprawki. Dyrektywa przeszła już procedurę pierwszego czytania w PE poprzedniej kadencji. Do przegłosowania poprawek w drugim czytaniu potrzebna jest większość kwalifikowana, w pierwszym - wystarczy zwykła.

Europejska Fundacja na Rzecz Wolnej Infrastruktury, która sprzeciwia się projektowi dyrektywy, uważa, że wprowadzenie patentów na oprogramowanie w UE będzie "katastrofalne dla konkurencji, innowacji i rozwoju gospodarki opartej na informacji". Według danych Fundacji, obecnie ok. 70% patentów na oprogramowanie posiadają firmy amerykańskie i japońskie, gdzie patentowanie jest jednym z elementów walki konkurencyjnej.

Projekt dyrektywy przewiduje patentowanie algorytmów wykorzystywanych przy tworzeniu programów komputerowych, a także - na co zgadza się polski rząd - metod prowadzenia działalności gospodarczej przy użyciu technik informatycznych. Polska nie jest więc przeciwna patentowaniu wynalazków dokonywanych drogą komputerową.

Krzysztof Grad

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)