Trwa ładowanie...
d1ur7d3
07-09-2003 13:45

Polska wystawa najlepsze na targach książki w Moskwie

Polskie stoisko zostało uznane za najlepszą zagraniczną ekspozycję w dobiegających końca tegorocznych XVI Moskiewskich Międzynarodowych Targach Książki. Swój dorobek wydawniczy prezentują na nich 83 kraje.

d1ur7d3
d1ur7d3

"Oceniano nie tylko sam wystrój, ale również przygotowany przez poszczególnych uczestników program. Nagroda jest oczywiście bardzo miłą niespodzianką, chociaż już w ubiegłym roku byliśmy bliscy jej zdobycia" - powiedział szef polskiego stoiska, prezes Ars Polona Janusz Fogler.

Udział Polski w kończących się w poniedziałek targach był - podobnie jak w poprzednich latach - zauważalny, a goszczący na targach polscy literaci: Tadeusz Konwicki, Janusz Głowacki i Manuela Gretkowska - spotykali się z czytelnikami i brali udział w seminariach.

Szczególnie obfity pod względem kulturalnym jest pobyt Tadeusza Konwickiego, którego przyjazd zapowiadał już w grudniu ubiegłego roku rosyjski minister kultury Michaił Szwydkoj. Wkrótce po zakończeniu targów, polski pisarz i reżyser dokona otwarcia przeglądu swojej twórczości filmowej, który potrwa tydzień.

Według Janusza Foglera, w Rosji wciąż można zaobserwować zainteresowanie polską literaturą, także literaturą współczesną.

d1ur7d3

Zdaniem Joanny Czudec z Instytutu Adama Mickiewicza, czasy, kiedy polska literatura była niezwykle popularna wśród rosyjskich intelektualistów, należą już do przeszłości, a obecnie Polska musi walczyć o swoje miejsce na rosyjskim rynku wydawniczym.

Tegoroczne targi przyciągnęły jak co roku znaczną część rosyjskich wydawców i wielu gości z zagranicy. Łącznie udział w nich bierze ponad 2,5 tys. firm wydawniczych, poligraficznych i komputerowych, placówek naukowych, bibliotek, centrów kultury i fundacji.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj