Polska wysoko w rankingu dynamicznych gospodarek
Polska znalazła się na 29. miejscu najbardziej dynamicznie
rozwijających się gospodarek świata w najnowszym rankingu Instytutu
Globalizacji.
Nasz kraj należy do najbardziej dynamicznych rynków świata - uważają eksperci Instytutu Globalizacji, którzy pierwszy raz w historii, przygotowali ranking najszybciej rozwijających się państw pod względem gospodarczym. Badaniem objęto najważniejsze kraje naszego globu.
Eksperci Instytutu Globalizacji wzięli pod uwagę dynamikę najważniejszych wskaźników ekonomicznych tj. wzrost PKB, wartość PKB na osobę, stopę bezrobocia, inflację, stopień zadłużenia państwa, wartość handlu międzynarodowego oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
- Fundamentalną wartością naszego badania jest fakt, że dla określenia dynamiki gospodarki bazujemy na najważniejszych wyznacznikach ekonomicznych, a nie na uznaniowości czy wybiórczości, jak się ma to w innych tego rodzaju zestawieniach publikowanych w międzynarodowej prasie, w których Polska zwykle jest stawiana na szarym końcu - wyjaśnia dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.
- Biorąc pod uwagę suche fakty, nie kierując się uprzedzeniami czy stereotypami, widać wyraźnie, że Polska pod względem gospodarczym należy do wyróżniających się państw świata. Myślę, że nasz ranking w większym stopniu odzwierciedla rzeczywistość, niż subiektywne prace ekonomistów, którzy zwykle umieszczają nas gdzieś za Surinamem czy Bahrajnem - podsumowuje Tomasz Teluk.
Najbardziej dynamicznymi gospodarkami świata według Instytutu Globalizacji są Hongkong, Chiny, Holandia, Stany Zjednoczone i Singapur. Tuż za nimi plasują się Wielka Brytania, Tajwan, Korea Południowa, Szwajcaria i Australia.
W rankingu Polska wyprzedziła nie tylko silną konkurencję azjatycką i południowoamerykańską (Indie, Chile, Brazylia), ale zostawia w tyle wiele państw europejskich: Kraje Bałtyckie, Słowację, Ukrainę, Turcję, Grecję, Portugalię czy Węgry.
Jest to zupełnie zrozumiałe zważywszy na dynamiczny wzrost PKB Polski, zmniejszające się bezrobocie i stale zwiększające się woluminy handlu oraz inwestycji zagranicznych. Polska nie tylko rozwija się znacznie szybciej niż konkurencja z Europy Zachodniej, lecz nie doświadczyła także przegrzania gospodarki, co zauważalne było wcześniej na Węgrzech czy obecnie w Państwach Bałtyckich.
Eksperci Instytutu Globalizacji uważają, że umieszczanie Polski w ogonie wszelkich możliwych rankingów świata (konkurencyjności, wolności gospodarczej, globalizacji, korupcji itd.) nie wynika z faktycznego, złego stanu Polskiej gospodarki, lecz jest efektem niedostatecznego promowania wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Fakty mówią zupełnie coś innego - Polska rozwija się bardzo szybko.
Od strony metodologicznej, krajom przyznawano punkty odwrotnie proporcjonalnie do zajętego miejsca. Największą możliwą liczbą do uzyskania w danej kategorii było 50, najmniejszą 1. Suma poszczególnych punktów, pozwoliła utworzyć ostateczną klasyfikację. Wszelkie dane pochodzą z 2007 r. z ogólnodostępnych źródeł, takich jak Bank Światowy, OECD, CIA, MFW. Autorem zestawienia jest ekspert Instytutu Globalizacji Tomasz Cukiernik.