Trwa ładowanie...
d1hxyn1

Polska wśród krajów uważanych przez Rosjan za najbardziej nieprzyjazne

Z sondażu Centrum Jurija Lewady, rosyjskiej niezależnej pracowni badania opinii publicznej, wynika, że Polska jest wśród pięciu państw, które - według Rosjan - są "najbardziej nieprzyjaźnie, wrogo" nastawione do Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska wśród krajów uważanych przez Rosjan za najbardziej nieprzyjazne
(Fotolia, Fot: Savvapanf Photo)
d1hxyn1

Polskę jako wrogo nastawione państwo wskazuje 22 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej. Nasz kraj po raz pierwszy znalazł się w w pierwszej piątce tej listy. Badanie przeprowadzono w dniach 22-25 maja.

W 2014 roku Polskę wśród państw "najbardziej nieprzyjaźnie, wrogo" nastawionych do Rosji wymieniło 12 proc. respondentów, co dało dziewiąte miejsce w tym rankingu. W 2005 roku za taki kraj Polskę uważało tylko 4 proc. Rosjan.

Obecnie w rankingu wyprzedzają nas USA (73 proc.), Ukraina (37 proc.), Łotwa (25 proc.) i Litwa (25 proc.). Za Polską znalazły się Wielka Brytania (21 proc.), Estonia (19 proc.), Niemcy (19 proc.), Gruzja (11 proc.) i Kanada (8 proc.).

d1hxyn1

Za kraj będący "największym przyjacielem, sojusznikiem" Rosji 55 proc. jej obywateli uznało Białoruś. Na kolejnych miejscach uplasowały się Chiny (43 proc.), Kazachstan (41 proc.), Indie (18 proc.) i Armenia (18 proc.).

Relacjonując wyniki badania, Centrum Lewady zwróciło uwagę na zmianę stosunku Rosjan do Niemiec: o ile w maju 2008 roku połowa obywateli FR oceniała stosunki rosyjsko-niemieckie jako "normalne, spokojne", o tyle teraz 33 proc. ocenia je jako "chłodne", a 12 proc. jako "napięte".

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d1hxyn1

Podziel się opinią

Share
d1hxyn1
d1hxyn1