PolskaPolska wspiera Bułgarię w drodze do Wspólnoty

Polska wspiera Bułgarię w drodze do Wspólnoty

Przegląd stosunków międzynarodowych, kwestia iracka, przyszłość Kosowa i możliwe scenariuszy dla Bałkanów Zachodnich - to główne tematy rozmowy szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Bułgarii Ivajlo Kalfinem, który złożył jednodniową wizytę w Warszawie.

09.01.2006 | aktual.: 09.01.2006 18:24

Ministrowie rozmawiali w cztery oczy oraz zjedli wspólnie roboczy lunch.

Jak powiedział rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski, innym ważnym tematem, który podejmował Kalfin, były działania Bułgarii jako państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Dobrowolski podkreślił, że Polska podtrzymuje swoje poparcie dla wejścia Bułgarii do Wspólnoty.

Przygotowania Bułgarii do członkostwa w UE były również głównym tematem spotkania Kalfina z wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Ludwikiem Dornem.

Jak wynika z komunikatu po spotkaniu przekazanego, Dorn pogratulował ministrowi zakończenia przez Bułgarię negocjacji z UE.

Zaznaczył, że Polska wspiera Bułgarię w jej drodze do członkostwa w Unii. Poinformował też, że po stronie polskiej procedura ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego jest obecnie na etapie ustaleń międzyresortowych. Dorn podkreślił, że Polska jest gotowa podzielić się z Bułgarią swoimi doświadczeniami związanymi z procesem akcesyjnym.

Podczas spotkania rozmawiano także o sytuacji na Bałkanach. Wskazano również na potrzebę intensyfikacji współpracy w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej.

W połowie grudnia Parlament Europejski potwierdził swe poparcie dla przyjęcia Bułgarii i Rumunii do UE w wyznaczonym terminie 1 stycznia 2007 roku. Jednocześnie podkreślono, że będzie to zależało od postępów poczynionych przez te kraje.

Eurodeputowani zaakceptowali dwa raporty etapowe w sprawie przygotowania obu krajów do przyjęcia do UE i potwierdzili w nich wolę przyznania im pełnego członkostwa w przewidzianym terminie.

Decydujący dla dotrzymania terminu przyjęcia Rumunii i Bułgarii do UE będzie raport końcowy, który zostanie opublikowany na wiosnę 2006 r.

Oba kraje 25 kwietnia ub.r. podpisały układ akcesyjny z UE, ale ich wejście do Unii, przewidziane na 1 stycznia 2007 r. może zostać przesunięte o rok, jeśli będzie zbyt dużo opóźnień w procesie reform.

W ogłoszonym w ub. roku raporcie Unia wezwała Bułgarię, by szybko wykorzeniła korupcję, usprawniła administrację i wymiar sprawiedliwości oraz wzmocniła kontrolę graniczną. Komisja Europejska ostrzegła Bułgarię, że jeśli nie przyspieszy reform, jej przyjęcie do Wspólnoty może zostać przesunięte z roku 2007 na 2008.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)