Polska Wschodnia na lato
Planujesz urlop nad jeziorem? Chcesz zdobywać szczyty i podziwiać wspaniałe górskie widoki? Lubisz poznawać nowe, urokliwe miejsca? Spędzać czas aktywnie w mieście? A może chcesz uciec w nieznane lub przypomnieć sobie czas spędzany u dziadków na wsi? Zatrzymaj się i… zostań w Polsce Wschodniej.
21.07.2023 | aktual.: 26.07.2023 13:22
W naszym kraju jest region charakteryzujący się wyjątkowymi krajobrazami, oryginalnymi tradycjami oraz niesamowitą przyrodą. Magiczne prastare puszcze, rozlewiska rzek, kraina wielkich jezior, zachwycające o każdej porze roku bieszczadzkie połoniny czy wspaniałe architektoniczne perełki to tylko niektóre atrakcje czekające na nas w Polsce Wschodniej.
Miejsce, do którego chce się wracać
We wschodnich województwach drzemie ogromny potencjał dla rozwoju zrównoważonej turystyki, chociaż wciąż nie w pełni odkryty i wykorzystany. Na przestrzeni ostatnich lat, między innymi dzięki funduszom unijnym, obszar ten znacząco się zmienił. Szukając odpoczynku w duchu "slow", bliżej natury, z dala od głośnych i zatłoczonych kurortów, warto odwiedzić atrakcyjną, dostępną niezależnie od aury pogodowej czy pory roku krainę. Turystyczne walory Polski Wschodniej są dostrzegalne przez gości nie tylko z kraju, ale i zza granicy. Mieszkańcy i przedsiębiorcy wykorzystując naturalny potencjał Polski Wschodniej, tworzą ofertę turystyczną, która przyciąga i sprawia, że chce się tu wracać.
Polska Wschodnia kulinarna
Polska Wschodnia kusi nie tylko wyjątkowymi krajobrazami, ale też ciekawymi i wyjątkowymi (często występującymi jedynie w ściśle określonym miejscu) potrawami, które w wyniku występowania od setek lat wpływów żydowskich, tatarskich, mniejszości litewskiej, białoruskiej czy ukraińskiej, wywarły ogromny wpływ na smaki. Styk różnorodnych kultur i religii sprawił, że tylko na wschodzie skosztujesz potraw, często o egzotycznych nazwach, które nie są znane w innych częściach kraju.
Każdy region to inny smak. Znajdziesz tutaj różne odmiany chłodnika, regionalne odmiany żurków, mazurskie zupy rybne czy królową świętokrzyskich zup – zalewajkę. Królem dań jest ziemniak w różnych formach. Podlasie to kiszka i babka ziemniaczana, Świętokrzyskie – zmiociorz i goły. Jak Warmia i Mazury, to plińce z pomoćką, a Podkarpacie to fuczki. I wszędobylskie kartacze z zasmażką. Myślisz egozotyka na talerzu? A przecież to polski ziemniak. Jeśli smakujesz dalej, czeka na Ciebie pierekaczewnik i zaguby, parowańce, lubelski cebularz, karmuszka, gomółka, przeróżne postaci pierogów i dzyndzałki. Na deser proziaki, marcinek, sękacz, piernik lubelski i strudel. Dla spragnionych kwas chlebowy i inne stanowiące lokalną tradycję (nie)winne przyjemności w postaci różnego rodzaju malinówek, miodów, win, likierów – często dostępnych wyłącznie we wschodniej Polsce.
Polska Wschodnia – nieoszlifowana perła
Oprócz bogatej i smacznej kuchni, Polska Wschodnia gwarantuje wypoczynek w otoczeniu natury oraz idealne warunki do turystyki pieszej, rowerowej, kajakarstwa i żeglugi. To niezliczone kilometry rzek, ścieżek rowerowych, szlaków turystycznych i dzikiej, nieodkrytej przyrody. Polska Wschodnia to często kresy, peryferie, małe ojczyzny. To piękna wielokulturowa kraina, mozaika kultury katolicyzmu, prawosławia i polskich Tatarów. Odnajdziesz tu liczne miejsca święte (Święta Góra Grabarka), miejsca kultu religijnego, sanktuariów maryjnych (Święta Lipka, Gietrzwałd), meczety i synagogi.
To niezwykłe szlaki o pięknych architektonicznie domach ozdobionych kolorowymi okiennicami (Kraina Otwartych Okiennic). To wsie, miasta i miasteczka będące same w sobie perłami (Zamość – perła renesansu). To miejsca, gdzie rozgrywały się ważne wydarzenia dla historii Polski (Bitwa pod Grunwaldem, Unia Lubelska). Tylko w tym regionie znajdują się aż cztery trójstyki granic od Suwalszczyzny (trójstyk Polski, Litwy i Rosji – Obwód Królewiecki), po zbocza Krzemieńca (trójstyk Polski, Ukrainy i Słowacji).
To tutaj dziką zwierzynę spotkasz na szlaku, ścieżce czy drodze. Polska Wschodnia to również miejsca wpisane na listę UNESCO – np. kanały elbląski i augustowski. Wreszcie to zamki krzyżackie, tężnie solankowe, góry i wąwozy, jak również muzea kultury ludowej, malownicze skanseny, w których czas się zatrzymał.
Polska Wschodnia dostępna
Polska Wschodnia jest coraz bardziej dostępna. Dzięki inwestycjom drogowym i kolejowym, łatwiej tu dojechać samochodem czy pociągiem. Będąc na miejscu, warto przemieszczać się korzystając z lokalnej komunikacji. Polska Wschodnia to też trasy rowerowe, szczególnie liczący blisko 2 tys. km szlak Green Velo, który kilka lat temu powstał dzięki Funduszom Europejskim (Programowi Operacyjnemu Rozwój Polski Wschodniej). Dzięki niemu wielbiciele dwóch kółek nie tylko oszczędzają czas przejazdów, ale też mają łatwiejszy dostęp do niemal wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych, krajoznawczych oraz miejsc kultu religijnego w regionie.
Polska Wschodnia atrakcyjna
Wiele turystycznych atrakcji, które mogą jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt w Polsce Wschodniej powstało w ostatnich latach dzięki Funduszom Europejskim, np. dzięki wsparciu z Programu Polska Wschodnia.
Osoby lubiące łączyć historię i innowację powinny odwiedzić Zamek Ryn i zagrać w Castle Ryn Adventures. To interaktywna rozgrywka edukacyjna, w trakcie której uczestnicy poruszając się po średniowiecznym zamku oraz korzystając z dedykowanego kontrolera, rozwiązują zagadki, poszukują interaktywnych przedmiotów fabularnych i odkrywają tajemnice legendarnych historycznych postaci, m.in. Władysława Jagiełły.
Na Zalewie Solińskim koniecznie trzeba zobaczyć Bieszczady – pełne żywiołów i zagrać w grę wodną typu watercatching, opartą na koncepcji gier terenowych, ale rozgrywaną na wodzie i z wykorzystaniem technologii elektronicznej.
Podróżując po Podkarpaciu, warto zatrzymać się w Starej Warzelni, aby odpocząć i poznać średniowieczne tradycje warzenia soli z solanki pozyskiwanej z nieodległej żupy solnej.
To tylko wybrane pozycje na jednej z wielu turystycznych ścieżek. Warto również poznać oryginalne oferty takie jak Archipelag Roztocze, Cyziówka, Kosmiczne Mazury czy Las odkrywców. Tu naprawdę wiele się dzieje!
Polska Wschodnia przedsiębiorcza
Atrakcyjność turystyczną makroregionu doskonale dostrzegają działający tu przedsiębiorcy. Stale rozwijająca się branża turystyczna, na którą obok obiektów i atrakcji turystycznych, składa się infrastruktura turystyczna (noclegowa, gastronomiczna czy komunikacyjna), jest najlepszym dowodem, że turystyka w Polsce Wschodniej ma ogromny potencjał. Przedsiębiorcy i osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie turystycznym, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci pożyczek na rozwój turystyki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Pożyczka pomoże poszerzyć ofertę turystyczną oraz podnieść jakość oferowanych produktów i usług. Potwierdzają to historie osób, których pomysły, dzięki pożyczce na rozwój turystyki, przerodziły się w dochodowy biznes. Więcej o pożyczkach: www.bgk.pl/turystyka
Wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej będzie kontynuowane również w kolejnych latach w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pozyskane wsparcie będzie można przeznaczyć na unowocześnienie działalności, np. na doposażenie hoteli i restauracji, inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną (np. wypożyczalnie sprzętu turystycznego), turystyczne atrakcje związane z rozrywką i kulturą, transport turystyczny i inne inwestycje w branży okołoturystycznej służące poszerzeniu oferty i podniesieniu jakości usług turystycznych. Nowe turystyczne inwestycje będą uzupełniać ofertę ponadregionalnych szlaków turystycznych, które powstaną również dzięki wsparciu programu.
Polska Wschodnia turystyczna…
…ma wiele postaci. Można tu uprawiać turystykę wypoczynkową, poznawczą, pielgrzymkową, zdrowotną czy biznesową. Najważniejsze jednak aby była to turystyka zrównoważona, czyli taka, która nie szkodzi przyrodzie i naturalnemu środowisku. Kluczowe znaczenie ma nie tylko spełnianie potrzeb turystów i regionów ich przyjmujących, lecz także ochrona i wspieranie możliwości przyszłego rozwoju tych obszarów. Stąd też turyści powinni pamiętać o ekologii, dbać o otoczenie, szanować lokalną kulturę i zwyczaje oraz wybierać towary i usługi od lokalnych przedsiębiorców. Zrównoważona turystyka to odpowiedzialność osób, które ją tworzą – przedsiębiorców, samorządów, organizacji. Wykorzystująca kulturę lokalną, generująca zatrudnienie lokalnej społeczności i przede wszystkim minimalizująca negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Unia Europejska swoimi działaniami dąży do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw turystycznych, poprzez zachęcanie do różnicowania oferty turystycznej, produktów turystycznych czy wykorzystywania dziedzictwa. Turystyka, ze względu na szeroki zasięg oddziaływania na środowisko, klimat i gospodarkę Unii Europejskiej, staje się ważnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju regionów, państw i całej UE. Znacząco wpływa na wzrost gospodarczy, zatrudnienie oraz społeczny i zrównoważony rozwój. Stąd też, w ramach polityki spójności na lata 2021-2027, Komisja Europejska dużo uwagi poświęca turystyce, traktując ją jako jedną z kluczowych dziedzin szeroko rozumianej polityki rozwoju.
Więcej informacji o programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, jak również harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie, znajduje się na stronie www.fepw.gov.pl.