Trwa ładowanie...
d2j6wim

Polska wołowina nie pojedzie na wschód

Na Litwie, Łotwie i w Estonii obowiązuje embargo na import polskiej wołowiny. Wprowadzono je po wykryciu w naszym kraju pierwszego przypadku BSE.

d2j6wim
d2j6wim

Na Litwie zakaz wszedł w życie w poniedziałek, na Łotwie i w Estonii - we wtorek. Wszystkie państwa nadbałtyckie zabroniły wwozu polskich krów, wołowiny i zawierających mięso wołowe wyrobów masarskich oraz pasz z komponentami pochodzenia zwierzęcego.

Na Łotwę nie wolno ponadto sprowadzać z Polski żywych owiec i kóz ani ich mięsa w postaci surowej i przetworzonej. Na przejściach granicznych zaostrzono kontrolę pojazdów z polskimi towarami.

Litewskie i łotewskie embargo potrwa do odwołania, estońskie - minimum 5 lat i obejmuje także bydlęce surowce, używane w produkcji przemysłowej, a więc na przykład skóry.

Zastosowanie tak restrykcyjnych środków prewencyjnych służby weterynaryjne uzasadniły koniecznością zapobieżenia rozprzestrzenianiu się BSE.

d2j6wim

W żadnym z państw nadbałtyckich nie stwierdzono dotychczas ani jednego przypadku tej choroby.

Polska wołowina i wyroby z tego mięsa nie mogą też trafiać od wtorku na Ukrainę.

Zastępca głównego inspektora weterynaryjnego Ukrainy Mykoła Pacjuk oświadczył, że istnieje nikłe prawdopodobieństwo przedostania się z Polski na Ukrainę choroby szalonych krów. Zdaniem Pacjuka, w ostatnich latach Ukraina nie kupuje w Polsce żywych zwierząt, a import mięsa jest niewielki.

Częściowy zakaz importu polskiego mięsa wprowadziła także we wtorek Rosja. Dotyczy on wołowiny (z wyjątkiem mięsa bez kości), baraniny, podrobów (z wyjątkiem serca, wątroby i nerek) oraz innych produktów pochodzących od zwierząt przeżuwających.

Zakaz będzie obowiązywał aż do wydania nowego rozporządzenia - podało we wtorek ministerstwo rolnictwa. (IAR/PAP, and)

d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj