ŚwiatPolska w rejonie Bałtyku

Polska w rejonie Bałtyku

(inf. własna)

Obraz

We wtorek zakończyło się IV Bałtyckie Forum Gospodarcze.

Podczas wtorkowej sesji zostały przedstawione wnioski końcowe - rekomendacje BFG, które następnie zostaną przesłane parlamentarzystom i decydentom kształtującym współpracę w regionie Morza Bałtyckiego.

_ Polska polityka zagraniczna jest od lat odwrócona tyłem lub w najlepszym wypadku bokiem do Regionu Morza Bałtyckiego_ - stwierdził dr Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) podczas sesji p.t. "Region Morza Bałtyckiego Szansą Europy w Globalnej Konkurencji". Tymczasem - jego zdaniem - powinniśmy współpracować z krajami skandynawskimi, które należą do liderów innowacyjności.

Powołując się na raporty światowych organizacji gospodarczych Szomburg podkreślał, iż _ w skali Europy i świata powstał nowy, nordycki biegun rozwojowy będący szczególnie atrakcyjnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych. _Pora zainwestować w kontakty z krajami Morza Bałtyckiego więcej czasu, uwagi i pieniędzy - apelował Szomburg do polskich przedsiębiorców.

Na Forum dyskutowano także o roli obwodu kaliningradzkiego w bałtyckiej integracji europejskiej. Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przedstawiła polityczne i ekonomiczne aspekty rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje, znajdujące się w sąsiedztwie Kaliningradu.

Natomiast Jan Zarębski, wicemarszałek zarządu województwa pomorskiego wskazywał region kaliningradzki, jako szansę dla przedsiębiorców z Polski. _ Należałoby więc myśleć o otwieraniu linii produkcyjnych, hurtowni czy sklepów, tak aby przyzwyczaić rynek do dobrej jakości towarów, stosować ceny konkurencyjne a także wpływać na zapotrzebowanie poprzez reklamę. Jednocześnie trwałą obecnością na rynku polskie towary mogą sprostać konkurencji zachodniej_ - stwierdził Zarębski.

Uczestnicy sesji "Bałtycki wymiar globalnej architektury finansowej" zwrócili szczególną uwagę na wyzwania globalizacji i integracji europejskiej w kontekście podnoszenia konkurencyjności i efektywności rynków finansowych.

Podstawowym wyzwaniem globalizacji - według uczestników spotkania - jest konieczność efektywniejszej integracji nadzoru bankowego, który pozostając domeną narodową nie będzie w stanie spełniać swojej roli. Szybki rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych sprzyja zwiększaniu konkurencji niwelując bariery geograficzne.

Uczestnicy debaty zatytułowanej "Szkolnictwo wyższe krajów Morza Bałtyckiego wobec wyzwań nowej ekonomii i społeczeństwa infomacyjnego" podkreślili, że konieczne jest budowanie wspólnej bałtyckiej przestrzeni edukacyjnej oraz wspólnej bałtyckiej przestrzeni badawczej, podobnie jak ma to miejsce w państwach członkowskich Rady Europy i Unii Europejskiej.

Obrady sesji "Rynek telekomunikacyjny - regulacje i funkcjonowanie" skupiły się na następujących problemach: rola regulatora lub innych agend rządowych w regulowaniu rynku telekomunikacyjnego oraz rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Stopień liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w danych państwach. Czynniki i bariery w rozwoju rynku telekomunikacyjnego.

Określono także główne bariery w rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: brak konkurencji lub przejrzystej i prokonkurencyjnej regulacji działania antykonkurencyjne zasiedziałego operatora słabość lub brak misji organu regulacyjnego bariery mentalne lub polityczne związane m.in. z prywatyzacją narodowego telekomu.

W dwudniowych obradach IV Bałtyckiego Forum Gospodarczego wzięło udział około 350 osób z krajów położonych wokół Bałtyku - polityków, przedstawicieli samorządów, reprezentantów organizacji skupionych wokół spraw bałtyckich (m.in. Rady Państw Morza Bałtyckiego), instytucji finansowych, urzędów regulacji telekomunikacji, firm dziłających w regionie.
(an, reb)

Zobacz także:
Oficjalna strona * Bałtyckiego Forum Gospodarczego*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)