"Polska traktowana jest przez Rosję instrumentalnie"
Antoni Macierewicz w "Salonie Politycznym Trójki" powiedział, że Polska przez cały czas traktowana jest przez Rosję instrumentalnie - jako sąsiad, z którym nie trzeba się liczyć. Świadczą o tym zarówno próby dogadania się Rosji z Niemcami na temat rurociągu, omijającego nasz kraj, jak i kontynuacja polityki embarga na polskie mięso.
Przy tej okazji ponownie skrytykował ugodowe gesty rządu Donalda Tuska wobec Rosji. Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który był gościem "Salonu Politycznego Trójki", podkreślił, że odblokowanie przez Polskę negocjacji Rosji z OECD oznacza wyłom we wspólnej polityce Unii Europejskiej.
Gość Polskiego Radia podkreślił, że zawieszenie przez Rosję uczestnictwa w Traktacie o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie należy uznać za rosyjski gest złej woli i zapowiedź dalszego usztywnienia stanowiska Moskwy.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz uważa, że decyzje i zapowiedzi rządu Tuska w sprawach relacji z Rosją, mogą spowodować osłabienie pozycji Polski.
Macierewicz podkreślił, że decyzja Polski zbiega się z "pękającym złudzeniem zachodu co do demokratycznego ustroju Rosji" oraz z odwróceniem Moskwy od porozumienia z krajami rozwiniętych demokracji. Polityk PiS wskazał tu na odstąpienie Rosji od układu o ograniczeniu zbrojeń konwencjonalnych w Europie.
Macierewicz przypomniał, że Donald Tusk w expose zapowiedział rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej z Rosją. W opinii Macierewicza takie zapowiedzi są groźne, bowiem Moskwa traktuje "Polskę ciągle jako bliską zagranicę, kraj jej wpływów." Jak zaznaczył były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, sprawa tarczy, to w najbliższej przyszłości "najważniejsza kwestia dla suwernenności Polski".
Według Macierewicza rząd premiera Kaczyńskiego walczył o ujednolicenie stosunku Rosji do Unii i do Polski. Jak dodał, jednym z sukcesów tej polityki było zbudowanie europejskiej solidarności w relacjach z Moskwą. W opinii Macierewicza, decyzje Tuska wskazują, że będzie chciał przenieść te relacje na poziom bilateralny, co osłabi pozycję Polski.