Trwa ładowanie...
d2temzk
19-12-2007 01:15

Polska to kraj milionerów

W Polsce mamy aż 2 mln milionerów - wynika z sondażu instytutu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". Aż 7% biorących udział w badaniu ocenia, że ma majątek wart więcej niż milion złotych.

d2temzk
d2temzk

Myślę, że ta liczba jest prawdziwa - komentuje psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, który badał warunki i jakość życia Polaków. Polacy coraz bardziej się bogacą i nie liczą już na to, że manna sama spadnie im z nieba. Zakładają firmy, ciężko pracują i to daje efekty również w postaci rosnących oszczędności - mówi.

Nieco ostrożniejszy w szacowaniu liczby polskich milionerów jest dr Krzysztof Jasiecki z Instytutu Socjologii i Filozofii PAN. Dwa lata temu prowadził badania dotyczące najzamożniejszych Polaków. Wtedy mieliśmy w Polsce 60 tys. rodzin o aktywach przekraczających milion dolarów - mówi i dodaje, że rodzin milionerów "złotowych" było wówczas kolejnych ok. 100 tys.

Jasiecki zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach standard życia w Polsce znacznie się poprawił. Dziś milion złotych to już nie jest szokująca kwota ani wielka fortuna - zaznacza.

Z analiz innych socjologów wynika, że co najmniej 3% dorosłych Polaków ma oszczędności sięgające miliona i więcej złotych. Około pół miliona w gotówce zgromadziło kolejnych 8-9 proc. Polaków - podaje gazeta.

d2temzk

Głównym miernikiem tego, czy społeczeństwo może odkładać pieniądze, są dane dotyczące liczby osób, których dochody przekraczają trzeci, najwyższy próg podatkowy - mówi prof. Czapiński. Według danych Ministerstwa Finansów takich podatników było w zeszłym roku ponad 266 tys.

Trzeba jednak pamiętać, że w kontaktach z aparatem skarbowym ludzie, chcąc unikać płacenia wysokich podatków, nie zawsze mówią prawdę - zaznacza prof. Czapiński. Jego zdaniem badania sondażowe mają tę przewagę, że ludzie nie muszą w nich kłamać i szacują swój majątek rzetelnie.

Z analizy sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że znaczna część pytanych do swojego majątku, oprócz oszczędności gotówkowych, wliczyła wartość posiadanych nieruchomości, przede wszystkim mieszkań.

d2temzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2temzk
Więcej tematów