Polska szykuje się do walki z ptasią grypą
Polskie służby weterynaryjne szykują się do walki z ptasią grypą. Zastępca głównego lekarza weterynarii Janusz Związek powiedział, że należy uczynić wszystko, aby w przypadku pojawienia się w Polsce ogniska ptasiej grypy, dało się je jak najszybciej wyeliminować.
15.02.2006 | aktual.: 15.02.2006 15:04
Polska otrzyma 94,5 tys. euro na realizację narodowego programu walki z ptasią grypą. Komisja Europejska zdecydowała w środę, że w połowie sfinansuje programy przeznaczone na walkę z tą chorobą we wszystkich krajach członkowskich.
Od początku lutego do końca roku na programy związane z walką z ptasią grypą UE wyda w krajach członkowskich prawie 2 mln euro.
Przygotowywany jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa, według którego w województwie zachodniopomorskim i innych, gdzie występują duże zbiorniki wodne, ma obowiązywać całkowity zakaz wypuszczania drobiu.
W środę lub w czwartek służby weterynaryjne zostaną postawione w stan gotowości. W rejonie Zalewu Szczecińskiego, wyspy Wolin oraz Świnoujścia już trwają kontrole, które mają wykazać, czy nie pada tam zbyt wiele ptaków. Służby weterynaryjne zapewniły, że cały czas prowadzony jest monitoring ptaków na terenie całego kraju, a w zakładach drobiarskich kontrolowana jest każda sztuka drobiu. Zapewniają, że drób sprzedawany w legalnych sklepach jest bezpieczny, a obróbka termiczna pozwala na spożywanie go bez obaw.
We wtorek w Niemczech, w pobliżu granicy z Polską, pojawił się pierwszy przypadek ptasiej grypy. Groźną także dla ludzi odmianę H5N1 wykazały wstępne testy u dwóch padłych łabędzi na bałtyckiej wyspie Rugia. Ostatecznie mają to potwierdzić kolejne testy. Po raz pierwszy niebezpieczną dla ludzi odmianę ptasiej grypy wykryto także w Rumunii i Austrii.