ŚwiatPolska szykuje koncepcję Wschodniego Partnerstwa

Polska szykuje koncepcję Wschodniego Partnerstwa

Politycy różnych partii uważają, że obowiązkiem Polski jest przygotowanie nowej koncepcji polityki wschodniej Unii Europejskiej.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że szykujemy się do pierwszej, poważnej inicjatywy od czasu wejścia do Wspólnoty. Przygotowujemy koncepcję Wschodniego Partnerstwa, która zakłada bliższą współpracę Unii ze wschodnimi sąsiadami - Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią, Gruzją oraz warunkowo z rządzoną dziś przez autorytarny reżim Białorusią.

Unijny Komisarz do spraw polityki regionalnej, Danuta Huebner,przypomniała, że Polska zobowiązała się do przygotowania takiej propozycji na szczycie Unii w marcu. Zdaniem komisarz, koncepcja partnerstwa wymaga kontaktów z innymi partnerami i to nie tylko z tymi, którzy przez położenie geograficzne są bezpośrednio zainteresowani wschodnią polityką.

Huebner zauważyła, że Polska jest tym krajem, od którego oczekuje się większego zrozumienia i większej wiedzy na temat polityki wschodniej. Do tej pory zawsze były umowy między Unią i jednym konkretnym partnerem, tym razem chodzi - jak zauważyła komisarz - o wymiar wielostronny.

Poseł Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej uważa, że obowiązkiem naszego kraju jest przedstawianie takich inicjatyw. Teraz chodzi tylko o to, by przekonać do naszego spojrzenia unijnych partnerów.

Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że inicjatywa dotycząca polityki wschodniej, jest dobrym pomysłem. Poseł wątpi jednak, aby ekipie Donalda Tuska udało się to zrealizować.

Partnerstwo zakłada, że współpraca Unii Eeuropejskiej z krajami Wschodu odbywałaby się w kilku obszarach - gospodarczym, ekologicznym i społecznym - podaje "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, rząd zrezygnował z dołączenia grubego aneksu z konkretnymi projektami, bo jest ryzyko, że dyskusja będzie się przedłużać w nieskończoność. Każdy kraj Unii może bowiem chcieć wtrącić swoje "trzy grosze".

Projekt jest przygotowywany od wielu miesięcy, a od kilku tygodni jest konsultowany z partnerami ze Wspólnoty. Wstępnie poparli go Niemcy, Szwedzi, Brytyjczycy i Duńczycy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)