Polska szczepionka na COVID-19. Naukowcy chcą rozpocząć testowanie
Trwają zaawansowane prace nad polską szczepionką na COVID-19. Koszt produkcji jednej dawki ma wynieść ok. 1 euro, czyli 4,50 zł. Naukowcy chcą niedługo rozpocząć testowanie na zwierzętach. Preparat, dzięki zastosowanej technologii, ma być łatwy w przechowywaniu.
- Nasza szczepionka to szczepionka drugiej generacji, oparta na nieco starszej technologii - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Tomasz Ciach, biotechnolog z Politechniki Warszawskiej. Razem z zespołem zajmuje się on utworzeniem polskiej szczepionki na COVID-19.
Prace nad polskim preparatem przeciwko COVID-19 ruszyły w kwietniu 2020 roku. Był to początek epidemii koronawirusa w Polsce. Aktualnie naukowcy przekazali, że są gotowani na to, aby rozpocząć testowanie na zwierzętach.
Prof. Ciach przekazał, że zastosowana technologia w polskiej szczepionce na COVID-19 jest podobna do tej, której użyto w produkcji szczepionki na żółtaczkę wszczepienną typu B.
Jak dodał naukowiec, dzięki prostemu mechanizmowi, szczepionka będzie nie tylko tania w produkcji, ale także łatwa w przechowywaniu.
Polska szczepionka na COVID-19. Trwają zaawansowane prace
- Koszt jednej dawki raczej nie przekroczy 1 euro. A to oznacza, że można ją wyprodukować na masową skalę i szybko zaszczepić znaczną część populacji - powiedział dla "RZ" badacz z Politechniki Warszawskiej.
Prof. Tomasz Ciach powiedział, że środki na prace nad polską szczepionką na COVID-19 otrzymali od rektora Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu utworzyli nowoczesne laboratorium.
Aktualnie zespół poszukuje laboratorium, w którym będzie mógł przetestować swój preparat na zwierzętach. Ten proces ma trwać od trzech do sześciu miesięcy. Problem z pieniędzmi pojawi się na kolejnym etapie. Chodzi o badania klinicznie, czyli tzw. testy na ludziach.
- Sam pierwszy etap to koszt kilku milionów euro. A są to trzy etapy. Do tego potrzebny jest już inwestor, najlepiej firma farmaceutyczna z wiedzą i zapleczem do produkcji szczepionek lub choć białek rekombinowanych - powiedział twórca polskiej szczepionki na COVID-19.
Naukowiec dodał, że zespołowi nie udało się otrzymać polskiego grantu na badania. Jest szansa na to, że dodatkowe pieniądze na dalsze badania przekaże Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Prof. Ciach przekazał także, że nie tylko jego zespół pracuje nad szczepionką na COVID-19. Rozwiązania na zatrzymanie wirusa SARS-CoV-2 poszukują także naukowcy z Wrocławia, Poznania oraz Gdańska.
Źródło: "Rzeczpospolita"