Trwa ładowanie...

Polska szczepionka na COVID-19. Naukowcy chcą rozpocząć testowanie

Trwają zaawansowane prace nad polską szczepionką na COVID-19. Koszt produkcji jednej dawki ma wynieść ok. 1 euro, czyli 4,50 zł. Naukowcy chcą niedługo rozpocząć testowanie na zwierzętach. Preparat, dzięki zastosowanej technologii, ma być łatwy w przechowywaniu.

Trwają zaawansowane pracę nad polską szczepionką na COVID-19Trwają zaawansowane pracę nad polską szczepionką na COVID-19Źródło: Pixabay, fot: fernandozhiminaicela
d3lk0nv
d3lk0nv

- Nasza szczepionka to szczepionka drugiej generacji, oparta na nieco starszej technologii - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Tomasz Ciach, biotechnolog z Politechniki Warszawskiej. Razem z zespołem zajmuje się on utworzeniem polskiej szczepionki na COVID-19.

Prace nad polskim preparatem przeciwko COVID-19 ruszyły w kwietniu 2020 roku. Był to początek epidemii koronawirusa w Polsce. Aktualnie naukowcy przekazali, że są gotowani na to, aby rozpocząć testowanie na zwierzętach.

Prof. Ciach przekazał, że zastosowana technologia w polskiej szczepionce na COVID-19 jest podobna do tej, której użyto w produkcji szczepionki na żółtaczkę wszczepienną typu B.

Jak dodał naukowiec, dzięki prostemu mechanizmowi, szczepionka będzie nie tylko tania w produkcji, ale także łatwa w przechowywaniu.

Zobacz także: Powrót do szkół. Padła odpowiedź. To rozzłości wielu rodziców

Polska szczepionka na COVID-19. Trwają zaawansowane prace

- Koszt jednej dawki raczej nie przekroczy 1 euro. A to oznacza, że można ją wyprodukować na masową skalę i szybko zaszczepić znaczną część populacji - powiedział dla "RZ" badacz z Politechniki Warszawskiej.

d3lk0nv

Prof. Tomasz Ciach powiedział, że środki na prace nad polską szczepionką na COVID-19 otrzymali od rektora Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu utworzyli nowoczesne laboratorium.

Aktualnie zespół poszukuje laboratorium, w którym będzie mógł przetestować swój preparat na zwierzętach. Ten proces ma trwać od trzech do sześciu miesięcy. Problem z pieniędzmi pojawi się na kolejnym etapie. Chodzi o badania klinicznie, czyli tzw. testy na ludziach.

- Sam pierwszy etap to koszt kilku milionów euro. A są to trzy etapy. Do tego potrzebny jest już inwestor, najlepiej firma farmaceutyczna z wiedzą i zapleczem do produkcji szczepionek lub choć białek rekombinowanych - powiedział twórca polskiej szczepionki na COVID-19.

Naukowiec dodał, że zespołowi nie udało się otrzymać polskiego grantu na badania. Jest szansa na to, że dodatkowe pieniądze na dalsze badania przekaże Ministerstwo Edukacji i Nauki.

d3lk0nv

Prof. Ciach przekazał także, że nie tylko jego zespół pracuje nad szczepionką na COVID-19. Rozwiązania na zatrzymanie wirusa SARS-CoV-2 poszukują także naukowcy z Wrocławia, Poznania oraz Gdańska.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lk0nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lk0nv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj