Trwa ładowanie...
db3iiey

Polska stworzy nowe szyfry. Rusza wielki projekt kryptologiczny

W grudniu ruszy tajny projekt naukowy, którego celem jest stworzenie polskich urządzeń i algorytmów szyfrujących - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jego głównym beneficjentem ma być polska armia, ale skorzysta na nim również bezpieczeństwo państwa. Projekt ma kosztować 120 milionów złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska stworzy nowe szyfry. Rusza wielki projekt kryptologiczny
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
db3iiey

Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. W grudniu mają ruszyć pierwsze prace, a za dwa lata powstaną pierwsze prototypy narzędzi kryptograficznych. Ma nad nimi pracować 120 naukowców z całego kraju.

Prace koordynować będzie Narodowe Centrum Kryptologii MON. W skład konsorcjum wejdą Wojskowa Akademia Techniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Współpracować przy projekcie będą politechniki Warszawska i Wrocławska oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

120 milionów złotych na prace naukowców przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Te środki popłyną przede wszystkim do naukowców. Ci stworzą rozwiązania, które będą służyły bezpieczeństwu narodowemu - podkreślał na łamach "Rzeczpospolitej" Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.

Szczegóły projektu są niejawne.

Źródło: "Rzeczpospolita"

db3iiey

Podziel się opinią

Share
db3iiey
db3iiey
Więcej tematów