Trwa ładowanie...

Polska stworzy nowe szyfry. Rusza wielki projekt kryptologiczny

W grudniu ruszy tajny projekt naukowy, którego celem jest stworzenie polskich urządzeń i algorytmów szyfrujących - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jego głównym beneficjentem ma być polska armia, ale skorzysta na nim również bezpieczeństwo państwa. Projekt ma kosztować 120 milionów złotych.

Polska stworzy nowe szyfry. Rusza wielki projekt kryptologicznyŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2y4gvl
d2y4gvl

Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. W grudniu mają ruszyć pierwsze prace, a za dwa lata powstaną pierwsze prototypy narzędzi kryptograficznych. Ma nad nimi pracować 120 naukowców z całego kraju.

Prace koordynować będzie Narodowe Centrum Kryptologii MON. W skład konsorcjum wejdą Wojskowa Akademia Techniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Współpracować przy projekcie będą politechniki Warszawska i Wrocławska oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

120 milionów złotych na prace naukowców przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Te środki popłyną przede wszystkim do naukowców. Ci stworzą rozwiązania, które będą służyły bezpieczeństwu narodowemu - podkreślał na łamach "Rzeczpospolitej" Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.

Szczegóły projektu są niejawne.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj