Polska skazana w Strasburgu w sprawie "Reksia-mordercy"
Trybunał Praw Człowieka skazał Polskę za naruszenie prawa do wypowiedzi i informacji, gwarantowanych przez Europejska Konwencję Praw Człowieka. Skarb państwa ma wypłacić wydawcy tygodnika dla dzieci ponad 10 tysięcy euro odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesione straty moralne. Gazeta skrytykowała producenta chipsów, który na opakowaniu swego produktu stwierdził, że pies Reksio jest mordercą i przed polskim sądem przegrała proces.
Skarżący jest właścicielem wydawnictwa, które wydaje tygodnik "Angora" i dodatek dla dzieci "Angorka". To właśnie "Angorka" skrytykowała kampanię reklamową producenta chipsów.
Firma Star Foods na opakowaniu chipsów użyła stwierdzenia, że bohater znanej kreskówki, pies Reksio jest mordercą. Gazeta, chcąc zwrócić uwagę na niestosowność tego typu chwytów reklamowych napisała w opublikowanym komiksie "Nie martw się - też bym był mordercą - gdybym jadł to świństwo".
Producent złożył skargę do sądu o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o jakości produktu. Polskie sądy uznały rację producenta chipsów i zasądziły karę dla wydawcy. Ten nie dał za wygraną i zwrócił się do Trybunału w Strasburgu.
Zdaniem sędziów Trybunału polskie sądy przyjęły błędną interpretację. Według nich, pismo dla dzieci nie informowało o jakości produktu, lecz krytykowało prowokującą reklamę, która nie powinna być użyta, mając na uwadze dobro dziecka.
Sędziowie jednogłośnie stwierdzili, że Polska naruszyła artykuł Europejskiej Konwencji gwarantujący prawo do wolności słowa i wyrażania poglądów.