Polska: Senat odrzucił ustawę o służbie zagranicznej
W piątkowym głosowaniu Senat odrzucił ustawę o służbie zagranicznej. Aby ustawa weszła w życie, Sejm musi ją przegłosować bezwzględną większością głosów.
31.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Za odrzuceniem ustawy, autorstwa sejmowej komisji spraw zagranicznych, opowiedziało się 58 senatorów, przeciwnych było 9, a wstrzymało się 8. Do odrzucenia lub poprawienia ustawy o służbie zagranicznej namawiał senatorów rząd który ocenił, że _ nie zasługuje ona na jego poparcie_. Zdaniem przeciwników ustawy jest ona sprzeczna z konstytucją, m.in. dlatego, że na jej mocy służba zagraniczna byłaby zbyt autonomiczna w stosunku do służby cywilnej.
Zgodnie z ustawą, służba zagraniczna działa w MSZ i placówkach zagranicznych a kieruje nią minister spraw zagranicznych. Ustawa powołuje stanowisko dyrektora generalnego służby zagranicznej. Do jego kompetencji należy m.in. nadzór nad komórkami organizacyjnymi służby zagranicznej w kraju i w placówkach zagranicznych, kontrola wewnętrzna, nadzór nad wykonywaniem budżetu oraz nadawanie stopni dyplomatycznych. W ustawie szczegółowo uregulowano status prawny ambasadora. Określono tryb jego powołania i odwołania zapisując, że mianuje i odwołuje go prezydent na zaakceptowany przez premiera wniosek ministra spraw zagranicznych. (ole)